Gençler Meydana İnisiyatifi; İstanbul, Ankara ve Eskişehir’de 24 saatlik oturma eylemi düzenledi. Eylem “Tunus, Tahrir, Madrid, Atina, Şili, Londra, Wall Street, şimdi İstanbul” sloganıyla yapıldı.
“Zenginlerden Çoğuz Türkiye’de 12.9 Milyon İnsan Açlık Sınırının Altında”, “İşsizsek Borçluysak Zenginlerden Çoksak Gençler Meydana ” yazılı pankartlar taşıyan Gençler Meydana İnisiyatifi, sitelerinden eylemi dakika dakika duyurdu.
İstanbul : 14.30: Taksim Tramvay durağının önüne gelen gençler basın açıklamasıyla oturma eylemini başlattılar.
Basın açıklamasını okuyan Alper Alemdar :
“Bizler geleceğini isteyen iş isteyen gençler olarak yine meydanlardayız. Ekonomi iyi gidiyor diyenlerin karşısında gerçekleri açıklamak için buradayız. Bizim çalışanlar olarak gençler olarak gelecek endişemiz var. Üniversite hükümetten gelen yanıt ise biz her mezuna iş bulacak değiliz oldu. Kriz teğet geçecek sananlar, gençlerin ölümüne göz yumanlar, bizi kendi üniversitelerimizde siyaset yapmaya alıkoymaya çalışarak susturamazsınız, susturamayacaksınız. Bizler meydanları doldurmaya devam edeceğiz. Herkesi geleceği için meydanlara davet ediyoruz” dedi.
15.30 : Basın açıklamasının ardından eyleme destek veren öğrenci velileri, kayıp yakınları, akademisyenler birer konuşma yaptı.
Çiğdem Şahin (akademisyen): Kent hareketinin temsilcisi olarak buraya geldiğini ve öğrencilerin yanında olduğunu söyledi. İşsizlik sorun ama çalışanların da sorunu var.Ev İşleri Dayanışma Sendikası’ndan Gülhan Benli : 4 bine yakın arkadaşımız işsiz kaldı. Devlet üç maymun oynamayı bırakmalı.
Mikail Kırbayır ( Cemil Kırbayır’ın abisi ): Gençler alacaklarını tahsil etmeden borçlu sayılıyorlar. Bizler sizlerin geleceği için sizlere güzel günler bırakmak için çok çaba sarf ettik ama bırakamadık . Sizden sonra geleceklere umarım sizinle beraber güzel bir gelecek bırakırız .
Cihan Öztürk (öğrenci velisi) : Ben oğlumu üniversiteye gitsin diye boğazımdan kesiyorum. Oğlum bana soruyor, diyor ki baba ben bu kadar okudum ama sanayi de mi çalışacağım yoksa kendi işimi mi yapacağım? Bu soruya cevap veremiyorum.
Cengiz Koşar (öğrenci velisi ) : Gençlerin asıl derdi eve ekmek götürmek, büyüklerin de emeklilerin de asıl sorunu budur. Bunun için kalbimle ve bedenimle arkadaşların yanındayım.
16.30 : Marşlar ve türküler ve sloganlarla eylem sürüyor…
18.00 : Taksim’den geçen gençler, Gençler Meydana İnisiyatifi’nin eylemine katılarak işsizliğe karşı sloganlar attı.
21.05: Gençler yoğun yağış altında direnmeye devam ediyorlar. Çevreden gençlere yemek yardımı yapılıyor ve ısınmak için gazlı soba yardımı yapıldı.
Ankara:
14.30: Kızılay YKM önüne gelen öğrenciler oturma eylemine başladı. Gençler Meydana İnisiyatifi Genel Yürütme Kurulu üyesi Ecem Yazıcı okuduğu basın açıklamasıyla oturma eylemi başladı. Ecem Yazıcı şöyle dedi: Genç işsizlik sorununun kapitalizmin bir problemi, hükümet de gerçek işsizlik oranlarını üstünü örtmeye çalıştığını, sorunun kaynağı kapitalizm değil de gençleri yeteneksizmiş gibi göstermeye çalıştığını söyledi. Yazıcı, tüm gençleri siyaset yapmaya, meydanlara çıkmaya çağırarak sözlerini tamamladı.
15.00: Polis oturma eylemine müdahale etmeye çalıştı. Tartışmanın ardından gençler oturma eylemine devam ediyor. Polisin bu tutumuna şahit olan Ufuk Kutlu konuşma yaparak, Gençlerin haklı taleplerini basın ve hükümet engelliyor.” diyerek eleştirdi. Gözaltında kaybedilen öğrencilere de değinen Kutlu, kayıp öğrencilerin akıbetleri bilinmesine rağmen devlet tarafından hala gizlenmeye çalıştığını söyledi.
15.15: Üniversite öğrencilerinin yanı sıra liseli öğrencilerin de eyleme desteği artıyor.16.30:Oturma eylemine sloganlarla devam eden gençlere. Halkın desteği büyük. Öğrenci velisi Mukadder Koçlar söz alarak duygularını ve düşüncelerini şöyle ifade etti: “Bunlar bizim çocuklarımız bu çocuklara sahip çıkmalıyız. Böyle bir hükümet görmek istemiyoruz. Bu gençler üniversiteden mezun olduğunda KPSS’ye giriyorlar. Bu hükümet de meclistekiler de millet vekili olmadan KPSS’ye girsinler, onlar da gençlerin yaşadığını yaşasın.”
16.40: Hava sıcaklığı düşmesine ve yağmura rağmen gençler oturma eylemine sloganlarla devam ediyor.
17.50:Eylemdeki gençlerle dayanışma için battaniye getirmek isteyen 3 gencin önüne çevik kuvvet polisi barikat kurdu. Polis gençlerin eylem alanına battaniyelerle girmelerine izin vermedi. Gençler soğuğa rağmen eyleme devam ediyor.
18.10:Polisin battaniyeleri gençlere ulaştırmak isteyenlere engel olması üzerine vatandaşlar gençlere destek amacıyla üzerlerindeki montları çıkararak gençlere verdiler.
21:27: Saatler ilerlemeye devam ediyor. Gençler halkın desteğini almaya devam ediyor. Şu anda marşlarla türkülerle oturma eylemi sürüyor.
22.50: Gençler günü değerlendirdi. Halkın ilgisi artıyor. Değerlendirme ardından türkülerle oturma eylemi sürüyor.
Birlikte marşlar söyleyen, ortada duran gaz sobasıyla alanı ısıtan gençler, meydandan taleplerini haykırıyorlar. Tüm ihtiyaçları için hazırlıklı şekilde meydanda oturma eylemi yapan gençler, eylemin ilk saatlerinden itibaren “Siyaseti Meydanda” tartıştı. Kurdukları “Siyaset Meydana Kürsüsü” ile herkese söz hakkı veren gençlere destek veren çoktu. Velilerin, öğretmenlerin yanı sıra ve eyleme destek için gelenler birer birer düşüncelerini ifade ettiler.
Taksim’de cumartesi başlayan eylem dün sona erdi.
Gençler Meydanda İnisiyatifi
Adilmedya.com