Nöbete başlayan yaşam savunucuları kendilerini yok sayan yetkililer için “Bize direnişten başka seçenek bırakmadılar” demişti.
Fındıklı’da “dere ıslah” çalışması gerekçesiyle akarsu vadilerinin beton dökülerek tahrip edilmesi ve dereyle yaşam arasındaki bağın koparılmasına karşı bölge halkı direnişe geçmiş, ıslah çalışmalarını durdurmak ve bölgeye daha fazla zarar verilmesini önlemek için 23 -24 Aralık 2011’de Arılı Vadisi Hara Mevkii’nde nöbet tutmuştu. Fındıklı Kaymakam Vekili Ardeşen Kaymakamı İlyas Memiş başkanlığında DSİ yetkilileri, köy muhtarları ve DEKAP temsilcilerinin katıldığı toplantıda yetkililer köylülerin ıslah çalışmasına ilişkin taleplerini değerlendireceklerini söyleyince nöbet eylemi sona ermişti.
Aradan geçen bir hafta içinde yetkililer halkın talepleri için somut bir adım atmayınca Fındıklı halkı 4 Ocak’ta Arılı Vadisi Hara Mevkii’nde tekrar nöbet tutmaya başlamıştı.
Fındıklı halkı bugün (8 Ocak) Belediye Başkanı Adnan Özbalaban’ ın nöbet tutulan yere gelerek Fındıklı haklının taleplerinin karşılanacağını derenin bir tarafında taşla tahkimat çalışması yapılacağını diğer tarafında ise beton çalışması yapılarak dereyle canlılar arasındaki bağın koparılmayacağı sözünü verdi. Bunun dışında hiçbir alanda çalışma yapılmayacağı sözü veren Belediye Başkanına önceden verilen sözlerin hatırlatması üzerine “Anlaşılan çerçevenin dışına çıkıldığında bende sizle buruda ateş başında nöbet tutacağım” dedi.
Ulaştığımız Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu üyesi ve Fındıklı Derelerini Koruma Platformu üyesi Avni Ertaş, Fındıklı halkı tüm kitle örgütleriyle birlikte konuyu değerlendirdiklerini belediye başkanının açıklamalarının Fındıklı için bir kazanım olduğunu söyledi. Ertaş, nöbet alanında yaktıkları direniş ateşinin sönmeyeceğini verilen sözlerin tutulmaması durumunda tekrar nöbet tutmaya başlayacaklarını söyledi.
FINDIKLI HALKI NEDEN İTİRAZ EDİYORDU?
Fındıklı halkı dere ıslah çalışmasına karşı çıkıyor çünkü bu faaliyetin dere yataklarına zarar verdiğini söylüyor. Vadilere beton akıtılarak yürütülen ıslah çalışmasının dere ile yaşam arasındaki bağı koparttığını, dereyi bir kanala hapsettiğini söyleyen Fındıklılılar “Zarar gören yerlere taş tahkimat yapılması, dere yatağının ellenmemesi ve zarar görmeyen yerlere müdahale edilmemesi”ni talep ediyor.
Ajanslar