Adil Medya/ Özel Haber
Yeni Cami Avlusu ve Çiçekçiler Çarşısı’ndaki yarım asırlık 11 işyeri, Türkiye Vakıflar Müdürlüğü tarafından yıkım emri çıkarılarak Fatih Belediyesi ekiplerince yıktırıldı. İşletme sahiplerinin tüm ikna çabalarına rağmen yıkım emri yerine getirildi. Yıkılan Hanedan Kafe’nin işletmecisi Naci Erol İkiz ile bir araya geldik:
Kadir Kaçan: Öncelikle geçmiş olsun.
Naci Erol İkiz: Teşekkürler…
K.K: Neler yaşadığınızı genel hatlarıyla anlatır mısınız?
N.İ: Hanedan Kafe’nin mülkiyeti Türkiye Vakıflar Müdürlülüğü’ne aittir. Ben bu vakfın kiracısıyım. Geçen sene beşinci ayda kiraladım. Burayı en son kiralayan esnaf da benim. Bir yıllık sözleşme yaptığım halde geçen senenin yedinci ayında beni çıkarmak istediler. Ben ve diğer esnaflar mahkemeye başvurduk. Ve davayı kazandık. Böylelikle boşaltma kararını durdurttuk. Mahkeme bizim işgalci olmadığımıza, aksine kiracı olduğumuza kanaat getirdi. Daha sonra Türkiye Vakıflar Müdürlüğü, karara itiraz ederek Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay da davamız hala son bulmuş değil. Buna rağmen işyerlerimizi yıktılar. Yapılanlar açıkça usulsüzdür…
K.K: Peki bütün bu olup bitenlerin hukuki süreci hakkında bizi bilgilendirirmisiniz?
N.İ: Mahkeme beni kiracı olarak kabul edip, Sirkeci Vakıflar Bankası’nda adıma açılan hesaba kiramı yatırmamı istediler. Ve ben kiramı vermeye devam ettim. Daha sonra davamız Yargıtay’a intikal etti. Şuan dava inceleme aşamasındadır. Kaldı ki biz kanunlara karşı saygılıyız. Davayı kaybetseydik yıksınlar ama burada hukuksuzluk vardır, düpedüz zorbalıktır yapılanlar.
K.K: Gördüğümüz kadarıyla eşyalarınızın bir kısmı yıkımda içerde kalmış…
N.İ: Yıkım operasyonunu taşeron firmalara vermişlerdi. Ve ortalama 15 dakika içerisinde 2 katı boşaltılar. Haliyle içerde bir takım eşyalarım kaldı.
K.K: Peki yıkım esnasında görevlilere karşı direnen esnaf ya da çevre oldu mu?
N.İ: Yok karşı direnmede bulunmadık, biz davamızı hukuki yollarla aramaya devam edeceğiz. Avukatım da yıkım esnasında buradaydı ve durumun hukuk dışı olduğunu söylediği ve belgelendirdiği halde yıkım operasyonu devam etti.
K.K: Peki diğer esnafların durumu hakkında bilginiz var mı?
N.İ: Tüm esnafların durumu benim gibidir.
K.K: Yıkım sizle son buldu mu yoksa devam edecek mi?
N.İ: Yıkımlar devam edecektir. Yıkımlarda özellikle, Cuma mesai bitimine yakın saatlerde bildiril, amaç hafta sonu hukuksal merciye gitmeni engellemek..!
K.K: Sizce bütün bu olup bitenlerin arkasında neler vardır. Bu duruma ilişkin bir fikriniz var mı?
N.İ: Yapılması planlanan projeyi internet üzerinden gördüm. Ve bu civarda projeye sadece bir çaybahçesi konulmuş. Muhtemelen iktidar kendi çevrelerine buraların işletmelerini vereceklerdir.
K.K: Peki kendi esnafına bunu reva gören, çocuklarının rızkına mani olan bir iktidarın zeval vakti gelmiş midir?
N.İ: Evet çoktan gelmiştir.
K.K: Son olarak okuyucularımıza ve tüm kamuoyuna vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
N.İ: Bir şey diyemeyeceğim, halkımızın bilinçli oy kullanması gerekir, aldanmamaları gerekir, bir koli erzağa oyunu satmamaları gerekir…
Fotoğraflar : Zeynep Duygu / Ropörtaj : Kadir Kaçan/ Edit: Ümmü Gülsüm
Adilmedya.com