İstanbul Film Festivali’nin başladığı gün yıkımına başlanan Emek Sineması ‘na sinemaseverler bir kez daha sahip çıktı. 2009 yılında kapatılan ve dört yıldır yıkılmaması için yapılan mücadeleye rağmen, projeden vazgeçmeyen Kamer İnşaat projeyi hayata geçirdi.
Dün saat 17.00’de Emek’in önünde toplanan sinemaseverler, sinemanın kentsel ranta kurban edildiğini dile getirdiler. Yapılan konusmalarda, kentsel dönüşüme karşı mücadale edilmezse her şey için çok geç olacağını ifade ettiler. SİYAD Başkanı Tunca Arslan, Emek’i yıkanlar, destek olanlar tarihsel utançlarıyla başbaşa kalacaklar.
Festivalin Beyoglu’nda salon bulamama riskiyle karşıya olduğunu belirten Arslan, dört yıllık mücadelenin Emek’in yıkımı ertelettigini söyledi. Atilla Dorsay ise Emek’in yıkılmasını akıl ve vicdanla açıklamanın mümkün olmayacağını söyledi. Dorsay, Emek yıkılsa da herkesin ortak belleğinde yaşayacağını sözlerine ekledi. Sinemaseveler Emek Sineması’nın yasını tutmaya gelmediklerini de ifade ettler. Konuşmaların ardından sinemanın önünde festival için ikinci açılış gerçekleştirildi.
“Buraya Emek’in yasını tutmaya gelmedik, yapacak bir şey kalmadı, burası kamu malı, biz de kamuyuz, içeriye gireceğiz” diyen bir grup protestocu Emek’in girişindeki barikatları kaldırıp içeri girdi. Daha sonra Demirören AVM’nin önünde bekleyen çevik kuvvet ekipleri, Emek’in girişini kapattı, içeri girenleri de dışarı çıkarmaya çalıştı. İçeri giren grup daha sonra binanın üst katlarında çıkarak pankart açtı.
(Radikal)