Arş. Gör. Dr. Mehmet Fatih Traş, genç bir bilim insanı, Çukurova Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde Ekonometri Bölümü’nde doktorasını tamamladıktan sonra işinden atıldı. Başvuruda bulunduğu üniversitelere, bilimsel kriterleri karşılamasına rağmen, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı barış bildirisine imza attığı için kabul edilmedi. Halbuki bu metni imzalamasının tek amacı ülkesinin bu çatışmalı ortamdan çıkarılmasını, bir an önce barış ve huzurun gelmesini istemesi idi. Üniversitenin vazgeçilmez özelliği olan ifade özgürlüğünü kullanarak attığı bu imza sonrası yaşadığı linç, inkâr, tehdit gibi çeşitli olumsuzluklar ve gerilimler yaşamına son vermesine neden oldu. Siyasi bir linç kampanyasının kurbanı oldu.
Acılıyız, öfkeliyiz. Mehmet Fatih Traş’ın ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı ve sabır diliyoruz.
Arş. Gör. Dr. Mehmet Fatih Traş’ı geriye dönüşü mümkün olmayan sona sürükleyenler, başta tüm siyasi iktidar olmak üzere, YÖK ve rektörlerdir. Hukuku hiçe sayarak OHAL KHK’ları ile bu tasfiyeleri yapanlar, ortaya çıkan vahim sonuçların sorumlularıdır.
Kamuoyuna Saygı ile Duyurulur
Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği
İntihar eden akademisyen Traş’ın fakülte önündeki anmasında konuşan öğrencisi Oruç, Traş’ın ölümünden YÖK ve rektör dâhil, birçok kişinin sorumlu olduğunu söyledi
Barış imzacısı olduğu için sözleşmesi yenilenmeyen ve bunalıma girerek intihar eden Mehmet Fatih Traş, dün Çukurova Üniversitesi’nde anıldı. Anmaya, Traş’ın öğrencileri, CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş ve birçok demokratik kitle örgütünün temsilcisi katıldı. Ayrıca, anmaya Traş’ın sözleşmesine son verilmesinde imzası bulunan Fakülte Dekanı da katıldı. Anmada ülkücü bir grup, provokasyon girişiminde bulundu. Öğrencilerin sakin tavrıyla engellenen provokasyon girişimi esnasında polisin, ülkücü öğrencilere müdahalede bulunmadığı görüldü. Öğrenciler, ülkücü grubun basın açıklaması sırasında görüntü almasına müsaade edilmesine sert tepki gösterdi.
Traş adım adım ölüme gönderildi
Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Mehmet Ali Oruç, Traş’ın ölümünden Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve rektör dâhil olmak üzere birçok kişinin sorumlu olduğunu kaydetti. Oruç, Traş’a kadro verilmediğini belirterek, Traş’ın adım adım ölüme gönderdiğini söyledi. Anmada söz alan Çukurova Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Haydar Şengül, Traş’ın ölümüne dair öfkeli olduklarını belirterek, “Tüm kapıların yüzüne kapandığını yaziuzatamadığımız için bu utanç hepimizin. Onun soluk alabileceği yer gerçek bir üniversiteydi. Biz onun özlediği üniversiteyi yaratmak boynumuzun borcudur” dedi.
***
Rektör Hoşcoşkun açığa alındı
Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun açığa alındı. Konuya ilişkin YÖK tarafından yapılan açıklamada, “Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun hakkında yürütülen soruşturmanın selamati açısından açığa alınmıştır” denildi. Rektörlüğe ise vekaleten YÖK üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu atandı. Hoşcoşkun, üniversitedeki rektörlük seçimlerinde dördüncü sırada olmasına karşın, geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektörlüğe atanmıştı.
***
Bir akademisyen daha intihar etti
Mehmet Fatih Traş’ın ardından bir akademisyen daha intihar etti. Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde Yardımcı Doçent olarak görev yapan Mustafa Sadık Akdağ, yaşamına son verdi. Akdağ, Trabzon’da kaldığı arkadaşının evinde tabancayla başına ateş ederek intihar etti. “Ölümünden kimse sorumlu değildir. Bana bir suç atıldı. Bu suçu bana atanları Allah’a havale ediyorum” şeklinde yazılı not bırakarak intihar eden Akdağ’ın, kısa süre önce ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında sorgulanıp serbest bırakıldığı öğrenildi. Akdağ’ın cesedi otopsisi yapılmak üzere Trabzon Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi. 19 Şubat’ta da, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevliyken, ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında açığa alınan Dr. Orhan Çetin intihar etmişti.
***
Hocalarımızı bırakmıyoruz
Son KHK ile, büyük bir kıyımın yaşandığı Ankara Üniversitesi’nde öğrenciler, ihraç edilen akademisyenlerle okuma grupları oluşturdu. Dersleri hocaları olmadan geçen Cebeci Kampüsü’nün, Öğrenci Temsilci Kurulu’ndan Murad Karabulut, “Hocalarımızın, ‘hayır gitmiyoruz’ sözüne, ‘bırakmıyoruz’ şeklindeki sözümüzü yükseltmeyi amaçlıyoruz. Öğretmenler gidebilir, derslikler boşaltılabilir ama öğrenciler dersleri bırakmaz. Mülkiye’nin topluma kattığı değerleri biliyoruz, biz değerleri topluma katmak için çalışmalara devam edeceğiz” dedi.