Yılmaz Büyükerşen, kendisiyle birlikte Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Odunpazarı ve Tepebaşı belediyelerinin DSP’li 2 meclis üyesinin dışındaki tüm DSP’li meclis üyeleriyle birlikte CHP’ye geçme kararı aldıklarını söyledi. Büyükerşen, şöyle dedi:
“Henüz CHP’ye geçiş müracaatını yapmadık. Sadece karar verdik. Bunun için beyanname dolduracağız ve CHP Genel merkezine ileteceğiz. Genel merkezin partiye geçiş başvurularımıza karar vermesi durumunda CHP’ye geçeceğiz. Bu nedenle CHP’ye geçiş için şu an herhangi bir tören söz konusu değil.”
Ak Parti Hükümeti’ni de eleştiren Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen şöyle konuştu:
“Seçimli sistemlerde iktidarı sandık belirler. Ama yargının bağımsız, üniversitelerin özerk olmadığı, basının, sendikaların ve sivil toplum örgütlerinin kendilerini iktidar baskısı altında hissettikleri, halkın telefonlarının dinlenip haberleşme özgürlüğünü kullanamadığı, komploların geçerli olduğu düzendeki iktidarların sandıktan çoğunlukla çıkmış olsalar bile meşruyetleri daima tartışmalı olur.”
DSP eski genel başkanı Zeki Sezer’in de Yılmaz Büyükerşen ile birlikte CHP’ye geçeceği öne sürüldü.
Hürriyet