Şırnak’ın Cizre ilçesinde her hafta düzenlenen Dayikên Şemiyê (Cumartesi Anneleri) eylemi için kayıp yakınları, Cizre Lisesi önünde biraraya geldi. Eylemde anneler, kaybedilen yakınlarının fotoğraflarını taşırken, oturma eylemine MEYADER yöneticileri de destek verdi.
Bu hafta, 1995 tarihinde Mardin’in Dargeçit (Kerboran) ilçesindeki evinden gece yarısı gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Nedim Akyum’un hikayesi anlatıldı. Akyum’un hikayesini anlatan abla Selime Babat, 18 yıl önce kardeşi Akyum’un Mardin’in Dargeçit ilçesindeki evinden gece yarısı alındığını ve aylarca işkencelerde bırakıldıktan sonra kaybedildiğini ve kendisinden hala bir haber alınamadığını söyledi.
Babat, “Ne kadar araştırma yaptıysak bize yönelik baskılar daha arttı. Kardeşimi sorduğumuzda annemi, babamı, kardeşlerimi de gelip gözaltına aldılar. Sormamalarını istediler. Daha sonra annemi, babamı ve kardeşlerimi serbest bıraktılar; ama kardeşim Nedim’i aylarca işkencede bıraktılar ve daha sonra da kaybedildi. 18 yıl geçti sadece kardeşimle birlikte kaybedilen arkadaşı olan Nezir Acar’ın kemiklerini bulabildik. Bizler de kemiklerimizi istiyoruz. Gidebileceğimiz bir mezarımız olsun en azından. Bizler kemiklerimizi bulana kadar mücadelemizi devam ettireceğiz” dedi.
(Diha)