SINIRI ASLA TERKETMEYECEĞİZ
Pirsûs’ta direnişte olan onbinler, AKP hükümetine ‘IŞİD’e verdiğin desteği derhal kes’ uyarısında bulunurken, Kobanê direnişi zafere ulaşıncaya kadar sınırı terk etmeyeceklerini ve tamamen kalacaklarını dile getiriyor. Dört bir yandan da engellemelere rağmen sınıra gelişler sürüyor.
HER YERDE ENGELLEME
Riha’da da olağanüstü hali aratmayan uygulamalar sürüyor. Adeta her sokak başını tutan polis, sınıra akan kitleyi durdurmaya çalışırken, İstanbul’dan otobüslerle Pirsûs’a gitmek isteyen HDP ve DBP’liler bir çok ilçede polisin keyfi engellemeleri ile karşılaştı.
Riha’nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde 7’inci gününü geride bırakan direniş polis ve askerlerin saldırılarına rağmen yeni bir eylem başlattı. Kobanê-Pirsûs hattının 25 km’lik bölümünün tamamında direniş nöbetine geçen yurttaşlar, IŞİD çetelerinin Rojava’ya geçişlerini engelleyecek.
Mêrdîn, Adana, Êlih (Batman), Colamêrg (Hakkari) ve Mersin’den Pirsûs’a gelen gruplar, Kobanê’nin doğusunda bulunan sınır hattında eyleme başladı. Êlih ve Colemêrg grupları, Alîzera köyünde, Mûş, Mersin, Adana ve Mêrdîn grupları ise Kop köyünde eylemlerin startını verdi.
IŞİD çetelerine geçit yok
Kop köyüne yerleşen yurttaşlar, Kobanê-Pirsûs hattı boyunca IŞİD çetelerinin sınırdan gidiş-gelişlerini engellemek için denetim sağlayacakları belirtildi. Aralarında HDP milletvekilleri ve DBP’li belediye eşbaşkanlarının da bulunduğu direniş nöbetindeki gruplar, Pirsûs’un Murşitpınar Sınır Kapısı’nın doğusunda bulunan ve yaklaşık 15 km’lik sınır hattını kapsayan Etmanik, Mexsen, Zehwan, Kozika, Mersimêl, Mûsik, Oğan, Teretere, Xerebesk, Kop, Alîzera ile bu köylerin tam karşısında bulunan Kobanê’nin doğusundaki Kozika, Mersimêl, Girbenav, Qeremox, Eynbet, Korsik ve Comelî köylerindeki gelişmeleri takip edecek. Kop sınırına giden grupların 600 metre ilerisinde sınır tellerinin bulunduğu yere askerler yerleşti.
Çeteler sökülene kadar buradayız
Öte yandan Kobanê-Pirsûs sınırının batı tarafında ise sabah saatlerinden itibaren gruplar halinde sınırın sıfır noktasında bulunan Boydê köyüne gidildi. Sêrt, Wan ve Bedlîs’ten gelen yüzlerce kişi burada sınır hattı üzerinde konumlandı. Amed, Îdir, Erzerom ve Agirî’den önceki akşam ve dün yola çıkan yüzlerce kişinin de Boydê köyüne giderek burada ve çevre köylerde sınıra konumlanarak IŞİD çetelerinin hareketlerini yakından takip edecek. Buraya gelen yüzlerce yurttaş, IŞİD çetelerinin Rojava’dan sökülene kadar eylemlerine devam edeceğini belirterek, Kobanê ile dayanışma kararlılığını dile getirdi.
STK temcilcileri sınırda
Avrupa, Türkiye ve Kürdistan illerinden Pirsus’a gelen Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi, Avrupa Êzidîler Fedarasyonu, Avrupa Demokratik Aleviler Federasyonu, Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu, Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu, Ermeni sivil toplum örgütü Nor Zartonk ve KESK temsilcileri, Murşitpınar Sınır Kapısı’nda birer açıklama yaparak, IŞİD vahşetini kınadı. İlk olarak konuşan Eğitim Sen Genel Sekreteri Sakine Esen Yılmaz, sonuna kadar Kobanê halkının yanında olacaklarını ifade etti. KESK Eşbaşkanı Lami Özgen ise “AKP de bu belanın ortaklarındadır. Kobanê halkının direnişi, işçinin, emekçinin mücadelesidir. Bu yüzden bizim mücadelemizdir. İnsanlık adına verilen onur mücadelesidir. Kobanê halkı kesinlikle yenilmeyecektir. Ortadoğu ve tüm insanlığa geleceğin projesini üretecektir” dedi. Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi Sözcüsü Yücel Özdemir de, Kobanê’de verilen mücadelenin ise insanlık onuru için verildiğini hatırlattı. Avrupa Êzidî Federasyonu Sözcüsü Sabriye Sevgat ise, “Şunu bilsinler ki, Kürt halkı tek başına da olsa özgürlüğünü kazanacaktır.” Avrupa Demokratik Aleviler Derneği Eşbaşkanı Ali Köylüce, Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu temsilcisi Kasım Koç, Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu Temsilcisi Mustafa Uçar, Kobanê’de verilen mücadelenin insanlık mücadelesi olduğunu, kendi mücadeleleri olduğunu, insanlığın hegemonik güçlerden kurtuluşun projesi olduğunu ve sonuna kadar Kobanê halkının yanında olacaklarını dile getirdi.
Gençler direniş saflarına akmalı
IŞİD’in Kobanê saldırılarına karşı açıklama yapan Komalên Ciwan Koordinasyonu tüm Kürdistan gençlerini direnişe çağırdı. IŞİD çetelerinin saldırısı altında bulunan Kobanê’nin Rojava Devrimi’nin kıvılcımının yakıldığı yer olduğuna dikkat çeken Komalên Ciwan, tüm gençleri, “Akın akın devrim saflarına katılarak Kobanê’yi ne pahasına olursa olsun savunmaya” çağırdı.
ABDEM heyeti Kobanê sınırında
Kobanê’deki gelişmeler üzerine harekete geçen Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi (ABDEM), Kobanê sınırına heyet gönderdi. Heyette Ermeni, Asuri-Süryani, Türkiyeli göçmenler, Alevi, Êzidî kurum ve örgütler yer alıyor. Şengal’de daha büyük bir soykırımın önüne YPG/YPJ savaşçıları ve HPG/YJA STAR gerillalarının geçtiğini vurgulayan kurumlar, Kobanê’de benzer bir direnişin sergilendiğine vurgu yaptı.
Gözaltına alınanlar serbest
Pirsûs direnişinde önceki gün gözaltına alınan 9 kişiden 8’i serbest bırakılırken, Rojavalı Berzo Huseyin (16) isimli çocuk ise polisin tazyikli su ile saldırması sonucu beli kırıldığı için Balıklıgöl Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Öte yandan dört gün önce gözaltına alınanlar ise, önceki gece Suruç Adliyesi’ne çıkarıldı. Tamamı serbest bırakılan yurttaşlardan 4’ü adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.
Kobanêli yurttaş yaşamını yitirdi
Kobanê’de yaşanan çatışmalar sırasında yaralanarak Urfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilen Ahmet Mustafa yaşamını yitirdi. 19 Eylül’de yaralanan ve Riha Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilerek yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınan Mustafa, önceki akşam yaşamını yitirdi. Ahmet Mustafa’nın cenazesi dün Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan Kobanê’ye gönderildi.
Mayına basan 4 çocuk yaralandı
Türkiye destekli IŞİD saldırılarının hedefindeki Kobanê’den dün sınırda dört çocuk mayına basarak yaralandı. Sınırın Kobanê tarafında dün yaşanan patlamada, hayvanlarının başında bekleyen 3 çocuk yaralandı. Sedyelerle sınırdan geçirilen çocuklar, Suruç Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. önceki gün de sınırı geçmeye çalışan Kobanêli bir çocuk mayın patlaması sonucu yaralanarak Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırılmıştı.
Sınır bugün incelenecek
8 sivil toplum örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu İnsan Hakları Heyeti, bugün Pirsûs-Kobanê sınırında incelemelerde bulunacak. İHD Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, oluşturulan heyet bugün öğle saatlerinden itibaren sınırda incelemelerde bulunacak. İncelemeler sonrasında bir açıklama yapılacak.
HDP kriz merkezi oluşturdu
Kobanê de yaşanan gelişmeleri ele almak üzere 21 Eylül’de İstanbul’da toplanan HDP MYK’sı yayınladığı genelgede, Kobanê’ye yönelik saldırılar ele alındığını açıkladı.
Kobanê halkının sahiplenilmesinin, insanlığı savunmak anlamına geleceğinin belirtildiği genelgede, “Partimiz, MYK’da yapılan tartışmalar ışığında, Kobanê halkıyla dayanışma, Rojava Devrimi’ni savunma ve IŞİD işgalini engelleme konularında çeşitli çalışmalar yapmayı planlamıştır. Bu amaçla Ankara’da bir kriz merkezi oluşturulmuştur” denildi. Genelgede, “İl ve ilçelerimiz bulundukları yerlerde aynı amaçla sokağa çıkmalı; yürüyüş, basın açıklaması, nöbet çadırı gibi eylemlerle toplumda duyarlılığı artıracak çalışmaları yapmalıdır” denildi.
Direniş engellenemeyecek
Kobanê direnişine destek vermek amacıyla HDP ve BDP’liler İstanbul’da polisin keyfi engelini aşarak Pirsus’a doğru yola çıktı. İstanbul’un ilçelerde araçların toplanacağı noktalarda polis tarafından yoğun önlemler alındı. Beyoğlu, Esenler, Bahçelievler, Küçükçekmece, Avcılar ve Çekmeköy’de otobüsler polis tarafından bağlandı. Beyoğlu ve Esenler’de polis engellemesi oturma eylemi ile protesto edildi. Anadolu yakasında ise HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy ve DBP İl Eşbaşkanı Emrullah Bingül’ün de içinde olduğu HDP’liler, Kadıköy’deki Salı pazarında engellendi. Yine Kadıköy’de Alevi Bektaşi Federasyonu ve Alevi örgütlerinden yöneticilerin kaldıracakları araçlar da polis engeline takıldı. Otobüslerin engellenmesine Yüksekdağ ve yurttaşların tepkisi üzerine polis engelini kaldırdı. HDP’liler İstanbul’un çıkışına doğru hareket etti. HDP Eşbaşkanı Yüksekdağ, engellemelerle ilgili yaptığı açıklamada, “Çetelerin ellerini kollarını sallayarak dolaştığı alanlarda çetelere karşı mücadele edenler devlet güçleri tarafından engelleniyor. Ezilmişlerin ve halkımızın direnişi engellenemeyecektir” dedi.
RİHA / DİHA / ANKARA / İSTANBUL