Konak Meydanı’nda toplanan bir grup BDP’li, hükümeti eleştiren dövizler taşıyarak slogan atıp AKP İl Başkanlığı’na kadar yürüdü. İl Başkanlığı yakınında basın açıklaması yapan BDP İzmir İl Eş Başkanı Yusuf Kaya, geçen yıl Mahmur ve Kandil kamplarından Türkiye’ye gelerek teslim olanların 11’inin geçtiğimiz günlerde tutuklandığını hatırlatarak, bu kişilerin serbest bırakılmasını ve açılan davanın düşürülmesini istedi.
Hakkari’de bu sabah meydana gelen çatışmaya da değinen Kaya, ”20 aileye ateş düştü” dedi.
Kaya ile grup içerisinden 2 kişi, üzerinde ”Barışa tutuklama, Ergenekon’a tahliye” yazılı siyah çelengi AKP İl Başkanlığı binası önüne bıraktı.
Polisin AKP İl Teşkilatı önünde geniş güvenlik önlemi aldığı eylem, daha sonra sona erdi.