Akıcı ve serin kalemleri gözden geçirdiğim bir gün. Hep başkasının aklı takılırdı oltama bugün başkasının dizeleri şiirin kıyısında bir nefes…
Sevgilim bu mahalle senin cennet, bülbül figan.
Mustafa Fırat…
Geçmişte yaptığım en güzel şey ıslığın dizelerini yazmaktı. Boşluktan ıslık çalan ıssız kağıtlardan kaleme mesai yazmak. Zihin vardiyası.. Gündem şiirin katiliymiş bunu anladım. Pazar günleri beyninin pijaması yüzünden sarkan insanlara neyi anlatır bilmiyorum ama bana uyuşmuş ağaçların altında zekayı felç eden sıradanlığın bitişini ve şiirin başlangıcını hatırlatıyor. Sokağın tezgahında taze sıkılmış şiirlerini imzalayan asil serserileri hatırlatıyor.
Akıcı ve serin kalemleri gözden geçirdiğim bir gün. Hep başkasının aklı takılırdı oltama bugün başkasının dizeleri şiirin kıyısında bir nefes. Allah’ın yarattığı şairleri unutmuştum ne zamandır. Kısa etekli şiirler, kısa saçlı şiirler, boynuna vurup ekmek gibi dize aldığım şair kuruntularını özlemişim. Çok sevdiğim dostum Mustafa Fırat’ın Karanlık Şiirler adlı kitabı var elimde. Sessizlik bazen elini ayağını koyacak yer bulamaz karanlığın evinde. Ama öyle şiirler var ki bu kitabın içinde şaşkınlığını oturtacak bir yer buluyorsun kendine.
Ben ağaçları sevdim en çok senden sonra,
Nasıl olduğunu bilmediğim uzun bir şarkıyla
Sevdim dallarıyla uzayan yalnızlığımı
Ve gördüm bir ağacın bir ağaca çok geldiğini..
Mustafa Fırat’ın Karanlık Şiirler adlı kitabında boyumuzu aşkın böyle iyi dizelerden o kadar çok var ki.. Kendine iki vesaitle ancak gelebiliyorsun. Çok sevdiğim şair Haydar Ergülen kitap arkasında Mustafa Fıratın şiirlerine seslenmiş.
Mustafa Fırat burası radyosu diyor ya doğrudur. Şiirle açılan ve hiç kapanmayan radyo bu. Şöyle de denilebilir kalbi şiirle çarpan radyo. Az yazmış çok söylemiş, boşluğa ve müziğe geniş yer ayırmış. ( Haydar Ergülen)
Zengin imge dünyasını yer yer günümüz tatlarıyla renklendiren yer yer de bizi Garip şiiri öncesine taşıyan Mustafa Fırat Türk şiirinin son yıllardaki en önemli kazanımlarından biri kuşkusuz ( Tuğrul Tanyol)
Şimdi şiirin jüri üyeliğine soyunan çeteleşmiş şiir satıcılarının arasından kendi özgünlüğünü pahasız bir ritimle doğuran şairin kitabı var elimde. Şiiri anlamak insanı anlamaktır bunu anladım.
Pazar aydınlığı içinde şiirin karanlığına gömülmenin sakinliğiyle tavsiye ediyorum bu kitabı. Mühür yayınlarından çıkan Karanlık Şiirler.. Okudukça sizi gözden geçirecek dizelerin büyüklüğü, bir pazarı kendi sıradanlığından kurtarıp başka bir güne akıtabilir..
(Haber7)