Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Fas’a hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda açıklama yaptı. İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları;
“Dün Ömer Çelik Twitter’dan açıklama yaptı. Mesajlar alındı değerlendiriliyor dedi. Tansiyonun düşürülmesi noktasında atmayı planladığınız adımlar var.
Ben Başbakan olarak, vatandaş olarak bu olayla ilgili olarak şunları gördüm. Buradaki saf, temiz insanları ayırırsak aşırı uçların organize ettiği eyleme katılma durumunda olanlar var. Olay Gezi Parkı olayı değildir. Gezi Parkı’nda ağaçların kaldırılması söz konusu değildir.
Burada İBB bir yaya kaldırımı genişletme çalışmasında 10 ağacı kesmiyor, 10 ağacı söküyor. O ağaçlarda Çağlayan’a dikiliyor. Bizim Gezi Parkı ile ilgili hedefimiz ne? Orada ne yapılacağını açıkladık. 2 yıldır orayla ilgili ses yok. Burada böyle adımın atılması, bu organize adımdır. Buraya aklı selim sahibi milletimin bu oyuna gelmemesi gerekir. Bu olan oyunların arkasında CHP zihniyeti var. İç ve dış bağlantısı olan aşırı uçların organizasyonu.
Ceylan Otel ağaçlıktı? Sökülerek otel yapıldı. Etap Marmara’da, orası da Taksim alanının terasıydı.
Gezi Parkı olayındaki ağaç meselesi bu işin fitiline ateşleme olayıdır. Daha sonraki gelişmeler CHP’nin bu işin içinde aktif şekilde rol alması şeklinde. Kadıköy’de miting yapacağım diyor belli saatten sonra mitingi Taksim’e kaydırıyor. Taksim’e geliyor, konuşma yapacak ama arama yaptığı pozisyonu bulamayınca konuşma yapmadan geri dönüyor. Bu olayların içinde CHP’nin rolü vardır. Aşırı uçlarla dayanışması vardır.
Hukuk içinde miting mi yapacak buna hakkı var. Miting yapılacak alan bellidir. Toplantı gösteri ve yürüyüşü yasalar içinde bu da vardır. Kim olursa olsun onlarında güvenliğini sağlamaya mecburuz. Ama bunları yaparken hak ve özgürlükleri saldırı varsa bu ne olacak? Araçlar yakıldı. Allah’tan ölen olmadı. Bu araçların sahibi vatandaşımın. Bunların bedelini kim ödüyor? Ankara’nın, İzmir’in İstanbul Gezi Parkı ile ne alakası var.
Olay sandıkta AK Parti’yi mağlup edemeyenler bu yollarla AK Parti’yi nasıl mağlup ederim onun planlarını yapıyor. Eğer biz anti demokratik bir müdahale yapıyorsak eğer milletim bizi alaşağı eder. Biz bu ana kadar cebirle ve şiddetle bir şeyler yapmadık. Sabır edin bunlar gelip geçer. Ülkemizde vakti zamanında olmadık şeyler değil bunlar…
Biz milletimize olan aşkımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Bakın enflasyon açıklandı, yüzde 30′lardan geldiği nokta belli. Bu durumu hazmedemeyen birileri var, Türkiye büyümesin diye uğraşıyorlar. Ancak başaramayacaklar, evel Allah biz tüm bu zorlukları yıkıp yolumuza kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz.
Biz bugün yurtdışına ziyaretlere gidiyoruz.
Olayların dış bağlantısı ile ilgili bir istihbarat var mı?
İstihbarat birimlerimiz çalışıyor. Onlarla ilgili çalışmalarımız olacak. Bize itidal çağrısında bulunanlar kendileri itidal çizgisine gelsin. Benim 160 polisim yaralanmıştır, bu kadar polisin yaralanması polisin mutedil davranmasıdır. Başbakanlık ofisine saldırdılar, polis çekilsin deniyor. Ne yani girsin Başbakanlık ofisini mi işgal edecekler. Kusura bakmasınlar biz bunlara karşı dik dururuz.
Tencere-tava eylemleri ile ilgili ne diyorsunuz?
Tencere tava hep aynı hava biz bunları önceden de gördük.
Arapa Baharı ile özleştiriliyor buna diyorsunuz?
Bu haberlerin afaki haberler olduğunu düşünüyorum. Bu haberi yapanlar Türkiye’yi tanımayanlardır. O ülkelerde sandığa gidip demokratik seçimler mi yapılıyordu. Bizde seçime gidilir ve 6 saatte sonuçlar açıklanır. Bizde parlamenter sistem oturmuştur. Türkiye’de biz zaten bahar yaşıyoruz ama bunu kışa çeviremeyecekler.
Bazı firmaların reklam rezervasyonlarını iptal etti ne düşünüyorsunuz?
Bunu doğru bulmuyorum. Arkadaşlarım gerekli adımları atacak. Yerli ve yabancı şirketler eğer bu olaylardan dolayı bu tavrı alıyorlarsa bunun faturasını ağır öderler. Biz bunu ambargo olarak algılarız. Bu ülkeyi onlar yönetmeyecek bizler yöneteceğiz. Böyle bir tavrın içerisine girmeleri yanlıştır ve müsade etmeyiz. Her halde 3-5 güne düzelir.
Bu sabah Borsa düştü olaylar ile bağlantısı var mı?
Borsa iner çıkar her zaman istikrarlı değildir. Siz olayın bütününe bakın. Türkiye ekonomide güvenli bir limandır. Herkesi kendisine çekiyor, bundan hiçbir kimsenin çekincesi olmasın. Borsa bizde düşerken dış borsalara da bakın, zaten genel bir düşüş olduğunu göreceksiniz.