Vali yardımcısı, Aydın Kızılcaköy’de direnişlerini sürdüren halkın kendilerine yönelik biber gazlı saldırılara tepki göstermesine alaycı bir üslupla yanıt verdi
Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat, Kızılcaköy’de tarım arazilerinin ortasına jeotermal enerji santrali yaptırmak istemeyen köylülerin biber gazına itirazıyla dalga geçti.
Santral kurmak isteyen firma, Efeler ilçesindeki köyden arazi satın almış, şirketin işçileri arazileri tel örgülerle çevirmeye başlamıştı. ÇED sürecinin bitmesinin beklenmesini isteyen köylüler işçilere müdahale etmişti. Jandarma, köylülere biber gazı sıkmıştı.
‘Farz et ki ben emir verdim gaz için’
Özer Akdemir’in Twitter hesabından paylaştığı bir videoda, Arat’ın bir grup kadınla konuştuğu görülüyor. Akdemir’in paylaşımı şöyle:
“Kadınlar gününde bize niye biber gazı sıktırıyorsunuz? Bu biber gazını, şiddeti siz mi emrettiniz?” diye soran köylü kadına vali yardımcısının pervasız yanıtlarına bir bakar mısınız: “Birşey olmaz yaa, biber gazından ne olacak? Farzet ki ben emir verdim gaz için…”
Arat, biber gazı sıkılmasını istemeyen bir kadına “Bir şey olmaz ya; biber gazı… Ne olacak. (…) Yememişsiniz” diyor. Vali yardımcısı, bir diğer kadının biber gazı ve şiddet talimatını askere kendisinin verip vermediğine ilişkin sorusuna “Farz et ki ben yaptırdım; özür diliyorum” diye karşılık veriyor. Konuşma sırasında gülümseyen ve rahat tavırlarıyla dikkat çeken Arat’ın elindeki mandalinayı yemeye devam etmesi de dikkat çekti.