Eskişehir’de Gezi Parkı protestoları sırasında bir ara sokakta sopa ve coplarla dövülerek öldürülen 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın adli tıp incelemesi için alınan organları ve kan örneklerinin, sanayideki bir “oto kaportacıya” yaptırılan kutuyla Ankara Adli Tıp’a gönderildiği ortaya çıktı. Korkmaz’ın doku ve kan örneklerinin konulacağı galvaniz kutu, Eskişehir Sanayi Çarşısı’ndaki ‘Sever Oto Kaporta Boya Atölyesi’nde yaptırıldı. Kaporta atölyesi de bu “hizmetin” bedeli olarak Eskişehir Başsavcılığı’na 59 liralık fatura kesti.
Cumhuriyet gazetesinden İlhan Taşçı’nın haberine göre, Ali İsmail Korkmaz’ın yaşamını yitirmesinin ardından yapılan otopside, “beyin, akciğer, karaciğer, kalbin tamamı, böbrek parçaları ve iki tüp kan örneği” alındı. Alınan “materyaller” de “histopatolojik (doku) ve toksikolojik (toksin)” incelemesi yapılmak üzere, Ankara Adli Tıp Grup Başkanlığı’na gönderildi. Ancak doku ve kan örneklerinin Ankara Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesinde pek de alışık olunmayan bir yönteme başvurulduğu anlaşıldı.
Soruşturma dosyasında yer alan belge ve yazışmalara göre Eskişehir Sanayi Çarşısı’ndaki Sever Oto Kaporta-Boya Atölyesi’ne galvaniz kutu yaptırıldı. Sever Oto Kaporta-Boya Atölyesi de yaptığı bu iş karşılığında Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı adına 10 Temmuz 2013 tarihinde 59 liralık fatura kesti.
FATURADA ‘ALİ İSMAİL KORKMAZ’ İSMİ
Faturanın işin cinsine ilişkin bölümünde “1 Adet Galvaniz Kutu” yazılırken, faturanın orta kısmına “Ali İsmail Korkmaz” ismi yazıldı. Ali İsmail Korkmaz cinayet dosyasının numarası olan 2013/15656 faturada yanlışlıkla “16656” olarak yer aldı.
Soruşturmadan alınan savcı Hakan Ali Erkan imzasını taşıyan “sarf kararı”nda şöyle denildi:
“Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2013/15656 sırasında kayıtlı soruşturma dosyası ile yürütülen maktul Ali İsmail Korkmaz’ın 10.7.2013 günü yapılan otopsi işlemi sonucu cesedinden alınan parçaların Ankara Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığı’na gönderilmesi için galvaniz işlemi yaptırıldığı ve sonucunda Sever Oto Kaporta isimli işyerinin 10.7. 2013 gün ve Seri A 040997 Seri numaralı 59 TL bedelli faturayı ibra ettiği anlaşılmakla, bahsi geçen fatura tutarının ileride haksız çıkacak taraftan karşılanmak üzere şimdilik maliyede mevcut suçüstü ödeneğinden ödenmesine karar verildi.”
NORMALDE STANDART KAVANOZLAR VAR
Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Fatih Yavuz, normalde örnek alma kavanozları olduğunu belirterek “Kutunun içine konulduğunu zannetmiyorum. Olayı bilmiyorum ama hepsini taşımak içindir. Bir kutu yaptırıp içine böbrek, dalak öyle rastgele atılmaz. Normalde standart kavanozları var. Onlara konur, otopside 5-6 örnek kabı olur. Tümünü taşımak için bir kaptır diye düşünüyorum. Öbür türlü olamaz” değerlendirmesini yaptı. Doku ve kan örneklerinin sanayide yaptırılan kutuya doğrudan mı konulduğu, yoksa medikal bir kutunun koruması için mi yaptırıldığı anlaşılamadı.
(Radikal)