YSK’nin belediyelerin propaganda yapamayacağına ilişkin kararına karşın AKP’li belediyeler referanduma yönelik ‘Evet’ çağrısı yapıyor
BURCU CANSU
Yüksek Seçim Kurulu’nun 2014 yerel seçimlerinde aldığı belediyelerin propaganda yapamayacağına ilişkin kararına karşın AKP’li belediyeler referanduma yönelik ‘Evet’ kampanyası yapıyor. YSK’nin CHP Temsilcisi Hadimi Yakupoğlu, “Belediyeler kanunu arkadan dolanarak propaganda yapıyorlar. Bu suçtur” dedi.
Aralarında Ankara’da Altındağ Belediyesi, Malatya’da Büyükşehir, Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyelerinin bulunduğu AKP’li belediyelerin referanduma yönelik kampanya yürütmesi tepkilere neden oldu.
TBMM gündeminde
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, konuyu TBMM gündemine taşıdı. AKP’li belediyelerin kanun tanımadığının altını çizen Ağbaba, “298 sayılı Kanunda açıkça belediyelerin propaganda yapmaları yasaklanmıştır. Ancak AKP’li belediyeler kanun tanımaz şekilde çalışmalarına devam etmektedir” dedi.
Ağbaba, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle verdiği önergede, “AKP’li belediyelerin vatandaşların oyunu etkilemeye yönelik seçim propagandası yapmalarına ne zaman müdahale edilecek?” diye sordu. Belediyelerin ‘Evet’ kampanyası için yaptığı harcamaları hangi kaynaktan karşıladıklarının açıklanmasını isteyen Ağbaba, “Belediye başkanları bu çalışmalar için kendi ceplerinden harcama yapmışlar mıdır? AKP’nin, haksız ve adaletsiz yürüttüğü seçim çalışmaları ne zamana kadar sürdürülecektir?” sorularını yöneltti.
Belediye ‘Evet’ dedi!
Ankara’da da AKP’li Altındağ Belediyesi’nin bahçesinde bulunan resmi duyuruların yer aldığı bilboardlar aracılığıyla da ‘Evet’ kampanyası yürütülüyor. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki imzasıyla “Güçlü ve müreffeh Türkiye için Evet” sloganının altında, şu mesajlarla propaganda yapılıyor:
“‘Evet’ dediğinizde kişilere değil, yeni yönetim sistemine ‘Evet’ dediğinizi, ‘Hayır’ dediğinizde ise mevcut devam eden, sıkıntıları olan ve zor çalışan sistemin kalması için ‘Hayır’ dediğinizi unutmayın. Güçlü ve müreffeh Türkiye için Evet”. Hızlı ve etkin bir yönetim, ekonomik büyüme, refah ve kalkınma adımlarına yol açacak bir sistem için kararımız Evet.”