Baba Mehmet Yavuz, valiliğin 27 bin TL’ye uzlaşmak istediğini, ama kendisinin bunu reddettiğini söyledi.
Muş’un Kızılağaç beldesine bağlı Şenyayla’nın Kozme Dağı Darbiye bölgesinde 6 Ağustos 2012 tarihinde 8 yaşındaki Seray Yavuz adlı çocuğun evinin yakınındaki arazide oyuncak sanıp eline aldığı bir cismin patlaması sonucu yaşamını yitirmesine ilişkin yargı süreci devam ediyor. Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde davanın devam ettiğini ifade eden baba Mehmet Yavuz, valiliğin 27 bin TL’ye uzlaşmak istemesinin acılarını arttırdığını ifade etti. Yavuz, “Avukatım aracılığıyla bana geçen gün haber geldi. 27 bin TL’ye uzlaşmamı istemişler, fakat ben bu uzlaşmayı kabul etmiyorum. Yargıtay’a başvuracağım oradan da bir sonuç çıkmazsa en son olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağım” dedi
‘Patlayıcı NATO’ya aitmiş’
Yavuz, patlayıcının 40 milimetrelik tamburlu bomba atar mermisi olduğunu belirterek, “Daha önce de aynı bombayı görmüştüm, fakat adli tıp kurumu raporu gelmediği için bilmiyordum, Bilmediğim için de o kadar küçük şeyin etkisinin büyük olacağını tahmin etmemiştim. Tabancanın mermisine benziyor, çekirdeği hafif, dışarıda ve kalın.
Seray bombayı patlamaya hazır bir şekilde bulup oynamak için getiriyor ve oynadığı sırada da elinde patlıyor. Adli tıp kurumuna göre NATO’ya bağlı birçok ülkenin bu bombayı ürettiğini, fakat kime ait olduğu ve cinsinin belli olmadığını söylediler. Hâlbuki her şey biliniyor ve örtbas ediliyor. Aynı bombadan askeriyenin yanında gördüm, üstünde ‘madde in Türkiye’ yazıyordu. Bilmediğim için tekrar alıp askeriyeye teslim ettim. Bilseydim ben götürürdüm savcılığa teslim ederdim” ifadelerini kullandı.
(Diha)