Referandumun ardından, ‘AKP düzenine Hayır’ diyenlerin enerjisi 1 Mayıs’ta alanlarda buluşacak. Milyonlar, oylarının çalınmasına ve baskılara karşı tüm yurtta meydanlarda olacak
Türkiye, tarihinin en kritik seçimini arkasında bırakarak 1 Mayıs’a hazırlanıyor. Her yıl olduğu gibi bir kez daha ülkenin dört bir tarafında, emeğin taleplerine, özgürlük ve barış çığlıkları eşlik edecek; yanına milyonların Hayır’ını alarak.
Bu yıl 1 Mayıs meydanları Hayır’larla şenlenecek. 16 Nisan referandumunda yan yana gelen milyonlar çalınan oylarının hesabını 1 Mayıs alanlarında sormaya devam edecek. İki ay boyunca en neşeli, en coşkulu halleri ile sokakları hiç boş bırakmayan kadınlar oradan seslenecek. Grevleri yasaklanan, taşerona mecbur bırakılan, kıdem tazminatına göz koyulan emekçiler Hayır’larını taşıyacaklar 1 Mayıs alanlarına. Cerattepe, Amasra, Validebağ ve onlarcası mücadelenin en güzel bahar çiçekleri gibi açacaklar. Gençler Haziran isyanını, Haziran sıcaklığını bırakacaklar meydanların orta yerine. Karanlığa teslim olmayan akademisyenler, gazeteciler geçecek yanı başımızdan gülen gözleriyle…
1 Mayıs’ta umudu bahara taşıyoruz!
Hande Gazey (Nar Kadın Dayanışması)
Tek adam rejimine en güçlü itiraz kadınlardan yükseldi. Bu karanlığa razı olmayacağımızı, kadınların yan yana geldiği, dokunduğu her yerde yeni bir başlangıcın, hayatın yeşerdiğini gösterdik.
Sokak sokak, kapı kapı bir umudun peşine düştük. Şarkıların dizesinde, ağaçların dallarında, çayın yanına kurabiyelerimizi bölüştüren buluşmalarda çoğalttık Hayır’larımızı. O buluşmalarda ‘iyi ki kadınlar var’ diyen bir kadının sesinden bildik Hayır’ımızın kazandığını ve sokakları dolduran o mor dalga sözünü söylemeye devam ediyor: ‘Biz varız, buradayız!’
Hayır bitmedi, daha balkonları mutfağa katacağız saçlarımızı savurup güneşi parlatacağız, daha yeni başlıyoruz. Sözümüz var bir değil bin Hayır’la hakkından geleceğiz karanlığın; inancımız var baskının, yasağın ortasından yürüyerek mor bağladık sokaklara; kahkahamız var, şimdi şarkılara tencere tava sesi de ekledik. Çalacak kapılarımız daha fazla, kapıları çalacak ellerimiz çoğaldı, isyanla, kahkaha ile yürüyeceğimiz sokaklar kalabalıklaştı.
15 yıllık karanlığı tersyüz etmeye başladık, bu dipten gelen mor dalga hayatımızı kuşatan gerici zihniyeti yenecek. El ele çoğalttık Hayır’ı, şimdi onu 1 Mayıs’a taşıyoruz, umudu bahara taşıyoruz!
1 Mayıs’a ellerimizde tencere tava, bolca kahkaha ve en çok da umutla gidiyoruz!
Hayır’ı haykıralım
Doç.Dr. Candan Badem (KHK ile ihraç edilen Akademisyen)
“Hayır’ı güçlü bir şekilde haykırmak için bütün Hayır’cıları 1 Mayıs alanlarına bekliyoruz. Referandum sonuçları geçersizdir, YSK suç işlemiştir. Referandum iptal edilmelidir, çalınan oylarımızı geri almak için 1 Mayıs’ta alanlardan Hayır’ı haykıralım.”
Onurlu bir gelecek için meydanlardayız
Emre Yılmaz (CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı)
16 Nisan’da Hayır’ı emek yoğun üretim merkezlerinden, genç yaşam alanlarından çıkaran mücadelemizi sürdürüyoruz. Hayır’ın tarafı olacak bir iradeyi sergilemek için tüm beyanları bir kenara bırakıyor ve emeğimize biz sahip çıkıyoruz. Hem hayır zaferimiz hem emeğimiz için meydanları bayram havasına bürüyeceğiz. Hayır daha bitmedi diyen mavi-beyaz yakalı, baretli işçi, üniversiteli işsiz, emeğinin karşılığını alamayan genç 1 Mayıs’ta yine sokağında, yine meydanında olacak. Onurlu bir gelecek çağrısı için onurlu tarihin meydanlarında buluşalım. Tüm eşitsizliklere, adaletsiz zenginliğe, bölüşülen emeğe karşı emeğin birliğiyle, cesaretle, zaferle 1 Mayıs’ta alanlara!
Mücadele esasşimdi başlıyor
Sercan Dede (Cerattepe direnişçisi)
Anayasa değişikliği referandumundan önce sandıktan çıkacak Hayır sonucunun başta Cerattepe olmak üzere sürdürülen çevre mücadelesini olumlu yönde etkileyeceğini söylüyorduk. Artvin’de sürdürülen Hayır çalışmalarının ana vurgusu da Cerattepe ile beraber iktidarın doğayı yağmalayan politikaları üzerineydi. Nihayetinde seçim sonuçlarında hile yapılarak Hayır engellenmiş olsa da Artvin’de Hayır’ın kazanması engellenemedi. Kentte 19 Eylül 2016 tarihinden bu yana devam eden ağırlaştırılmış OHAL şartlarında sandığa gidildi. Bu koşullarda kapı kapı dolaşarak ‘Cerattepe’de madene, ülkede başkanlığa Hayır’ diyenlerin kararlılığı sandığa da yansıdı ve madenciliğin yapılmak istendiği Artvin il merkezinde yüzde 60 oranında hayır çıktı.
Hiçbir şey bitmedi asıl mücadele şimdi başlıyor. 1 Mayıs’a sayılı günler kaldı, geçen yıl Artvin’deki 1 Mayıs’ta tüm kitleden “Katil şirket, Artvin’i terk et” sloganları yükseliyordu. Bu sene de 1 Mayıs meydanımız hem Cerattepe mücadelesinin hem de ülkemizdeki Hayır dalgasının bitmediğini gösteren alan olacak. Haziran Hareketi olarak tüm ilçelerden gelen meclislerimizin katılımıyla 1 Mayıs’ta yerimizi alacağız.
Sisteme karşı alanda olmalıyız
Dilan Yakut (Büro Emekçileri Sendikası Diyarbakır Şube Eş Başkanı)
Uzun süredir her düzeyde bedel ödeyen önemli bir kesim var. Referandum kararından huzursuz olan bir kesim var. 1 Mayıs sadece işçi bayramı değildir. 1 Mayıs kadınların, çocukların, emekçilerin hepimizin bayramıdır. Ev kadını da işçidir. Yemeğini pişirip çocuğuna bakan kadın da emekçidir. Biz kadınlar bu sistemde daha fazla eziliyoruz. O yüzden bütün kadınları 1 Mayıs alanlarına çağırıyorum.
*****
Adaletli bir ülke istiyorsak Sesimizi yükseltelim
Nuriye Gülmen
Semih Özakça:
Açlık grevi direnişimizin 50. günündeyiz. Taleplerimiz net ve bunun için mücadelemizi sürdüreceğiz. 1 Mayıs bizim mücadele yıllarımızın miladı diyebiliriz. Bizim açımızdan bu sene 1 Mayıs’a katılmak mümkün olmayacak, bunun burukluğunu yaşıyoruz. İşçilerin, emekçilerin uğradıkları haksızlıklara ses çıkarması gerekiyor. 1 Mayıs bunun başlangıcı olabilir. Umarız 1 Mayıs ile birlikte mücadelenin daha da yükseldiği bir yıl olur. Adaletli bir ülke istiyorsak her türlü bedeli göze alarak mücadele alanlarında olmalıyız. Her yıl 2000’e yakın işçinin iş cinayetleriyle katledildiği, KHK’larla birçok emekçinin işinden atıldığı bir cehennemde yaşıyoruz. Böyle bir süreçte 1 Mayıs’ın kutlanması çok önemli. Biz burada direniş alanımızda olacağız.1 Mayıs’ın getirdiği bir coşku var ve bu coşkuyu hissediyoruz. O gün alanlarda olmak büyük önem taşıyor.
*****
90 Kuşağı başaracak
Pınar Yüksek:
Bugünlerde kanunsuzluğun hukuksuzluğun son dakikada alınan kararlarla milyonların geleceğinin belirlendiği bir dönemi yaşıyoruz. Referandumun güvenilirliğini sorgulayan insanlar gözaltına alınıyor, tutuklanıyorlar. Son 15 yılımızda kendisinden başka bir geleceği değil görme, hayal etmemize bile savaş açan bir iktidar ile yaşıyoruz. Yoksulluğun pençesinde bizleri kendi tarikat yurtlarına mecbur bırakan, sınavlara boğan, annelerimizi ve bizleri ödeyemediğimiz dershane harçları yüzünden intihara iten, sevgiliyle yürümeye dahi yasak koyan bizi bombalayan, gözümüzü karartan, kaçışı tek çözüm olarak önümüze sunan bir iktidara karşı direniyoruz. Direniyoruz çünkü bu düzende nefes alamıyoruz, yaşayamıyoruz. Başka bir memleket hayalimiz var bizim tıpkı biz büyürken eskittiğimiz çizgi filmlerdeki, oyunlardaki, dizilerdeki gibi bir memleket… Referandum sürecinde de bu yüzden bütün 90 Kuşağı’na AKP den başka bir iktidar göremeyen kuşağa seslendik; ‘Gelin hep beraber hayalimizdeki dünyayı kuralım onların bizlere dayattıkları dünyayı hayır diyerek reddedelim’ dedik. Refarandumdaki hayır mücadelesi uzun yıllardır yukarıdan aşağıya örgütlenen zihniyete, saltanata ve hilafete, padişahlığa Hayır diyen milyonların bir direniş mücadelesiydi. Şimdi, bu mücadelenin izinden, geleceğe dair kurduğumuz hayallerin peşinden gitme vakti. Öfkemizi, hırsımızı ve inancımızı, yani tüm o Hayır’larımızı karşımızdaki rejime karşı topyekûn bir Hayır’a dönüştürme vakti. Türkiye’yi güzellik kurtaracak ve Hayır demekle başlayacak her şey demiştik.Yaptıkları haksızlıkları yolsuzlukları her fırsatta dile getireceğiz, alternatifler yaratacağız ve direneceğiz. Tüm 90 Kuşağı ve başka bir dünyanın hayalini kuranları Hayır’ın umut veren cüretkâr sesi ve hareketi ile yaratılan dinamiği 1 Mayıs’a taşımaya davet ediyoruz.