Öğle saati olduğu halde basın açıklamasına katıldıkları için Tüm Bel-Sen üye ve yöneticileri Ankara’nin uzak ilçeleri olan Kalecik, Elmadağ, Yapracık, Çubuk ve Kazan’a sürüldü. Tüm Bel-Sen Ankara 1 No’lu Şube İdari Sekreteri Sadrettin Aydemir sürgün cezasını kınadı.
‘BAŞBAKAN’IN GÖZÜNE GİRMEYE ÇALIŞIYOR’
Aydemir cezalandırmaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek’in sadece sosyal medyada, havaalanı karşılamasında değil, Tüm Bel-Sen yönetici ve üyelerine saldırarak da, Başbakanın gözüne girmeye çalıştığını ifade etti.
Aydemir, KESK; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapılmasını içeren torba yasa tasarısının geri çekilmesi ve “tüm kamu emekçilerine iş ve ücret güvencesi” talebiyle 5 Haziran uyarı grevini, Taksim Gezi Parkı direnişine yönelik saldırıları protesto için de “İnsanca Yaşam, Güvenceli İş ve Güvenceli Gelecek, Demokratik Bir Türkiye” talebiyle 4 Haziran günü başlatma kararı aldığını hatırlattı. Bu karar doğrultusunda 4 Haziran günü örgütlü oldukları Ankara Büyükşehir Belediyesi, EGO ve ASKİ Genel Müdürlüğü hizmet binaları önünde saat 12:00 ile 13:00 arasında üyelerini bilgilendirme ve aydınlatma amaçlı bildiri dağıttıklarını dile getiren Aydemir, sonrasında açıklama yapmak isterken Büyükşehir
Belediyesi ve EGO Genel Müdürlüğü bürokratları tarafından baskı ve tehditlerle engellendiklerini ifade etti.
DÖVÜLDÜKLERİ YETMEDİ
Bu engelleme ve demokratik haklarının gaspına karşı suç duyurusunda bulunduklarını da hatırlatan Aydemir, bu hak gaspı yetmezmiş gibi şimdi de sendika üye ve yöneticilerine yönelik sürgün cezalarının verildiğini dile getirdi.
İlk sürgünlerin ASKİ Genel Müdürlüğü’nde yaşandığını kaydeden Aydemir, 4 Haziran günü öğle yemeği saatinde yapılacak basın açıklamasına katılan üye ve yöneticilerinin sürgün edilmesini kınadı. Aydemir ayrıca Ankara Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve EGO Genel Müdürlüğü’nde şube yöneticileri, işyeri temsilcileri ve üyeleri hakkında soruşturma başlatıldığını da vurguladı.
SÜRGÜN EDİLENLER
TÜM Bel-Sen Ankara 1 No’lu Şube Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Kılınçoğlu Kalecik, yine Şube Yönetim Kurulu üyesi Faruk Uçar Elmadağ, İşyeri Temsilcisi Yusuf Şenol Yapracık, İşyeri Temsilcisi Dilaver Bayer Elmadağ, sendika üyeleri Damla Acar Elmadağ, Ayten Karan Şenol Kazan, Sevgi Bal Kalecik, Ayşe Uçar Çubuk ASKİ tesislerinde görevlendirildi.
(Evrensel)