Çiğdem Şenyiğit, Soma’da 303 madencinin hayatını kaybettiği katliama ilişkin basın açıklamasına katıldığı için “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 2017’nin Ocak ayında tutuklandı. Şenyiğit, bu dosyadaya ilişkin davanın ilk celsesinde örgüt üyeliği’ suçlaması düşürülerek ‘propaganda’ iddiasıyla yargılandı ve tahliye edildi.

12 Ekim 2017’de tahliye edilen Şenyiğit aynı gün yeniden gözaltına alındı. Gizli tanık ifadeleriyle yeniden tutuklanan Şenyiğit, 1,5 yıl sonra ‘ev hapsi tedbiri’ ile tahliye edildi. Son olarak ‘ev hapsini ihlal ettiği gerekçesiyle’ yeniden tutuklanan Şenyiğit’in İçişleri Bakanlığı tarafından “gri listeye” alındığı ortaya çıktı.

Şenyiğit’in avukatı Uğur Esat Keşküş, müvekkilinin tutuklanma sürecini Artı Gerçek’e anlattı. Keşküş, adil yargılanma talebini dile getirdi.

29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dosya kapsamında Şenyiğit’in tutuklu yargılandığını belirten Avukat Keşküş, müvekkili üzerindeki suçlamalara gerekçe olarak tanık Berk Ercan ve gizli tanık Sevilay Gönül’ün verdiği ifadelerin gösterildiğini söyledi.

Mahkemenin Berk Ercan’a ulaşamadığı için verdiği ifadelerin bir hükmü kalmadığını belirten Avukat Keşküş, gizli tanık Sevilay Gönül’ün verdiği ifadedeki çelişkiye de dikkat çekti. Gizli tanık Gönül’ün Şenyiğit için ‘silahlı eğitim’ aldığı iddiasında bulunmasına karşın müvekkilinin İzmir’deki bir basın açıklaması kapsamında yargılandığını belirten Keşküş, “Bir kişinin hem illegal alanda faaliyet gösterdiği hem de basın açıklamalarına katılarak legal siyaset yürüttüğü iddiası tezatlık oluşturmaktadır” dedi.

EV HAPSİNİ İHLAL ETTİĞİ GEREKÇESİYLE TUTUKLANDI

Şenyiğit, söz konusu dosyadan ‘ev hapsi tedbiri’ ile tahliye edilirken bu kez de ‘ev hapsini ihlal ettiği’ gerekçesiyle tutuklandı.

4 Kasım 2019 tarihinde tutuklanan Şenyiğit’in hiçbir dayanak olmadan İçişleri Bakanlığı’nın ‘Terörden Arananlar Gri Listesi’ne dahil edildiğini belirten Avukat Keşküş, tutuklama sürecinde verilen bilgilerin doğru olmadığını söyledi.

Şenyiğit’in sokakta gözaltına alınmasına rağmen “bir evde eylem hazırlığı içerisinde ve örgütsel dokümanlar ile yakalandığına” yönelik haberlerin gerçekleri yansıtmadığını belirten Avukat Keşküş, bu iddialarla yeniden bir suç işlemiş gibi yeni bir dosya ile tutuklandığını belirtti.

Söz konusu iddiaları mahkemede de reddeden ve savunmasında belirten Şenyiğit’in iki dosyası birleştirildi ve halen cezaevinde.

Şenyiğit’in avukatı Keşküş, yapılan haberlerin ve müvekkilinin gri listeye alınmasının bir ‘komplo’ olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Şenyiğit hakkında süregelen bir “silah” komplosu sürdürülmektedir. Bu komplo son olarak terör listesine alınması ile sürdürüldü. Halbuki kendisi gibi bir çok insan adli kontrol tedbiri ihlali ile veya başkaca sebepler ile ‘tutuklamaya yönelik yakalama’ kararı ile tutuklanabiliyor. Ancak müvekkil, bu olağan durumdan faklı olarak bir komploya maruz kaldığından hem yeni bir dosya açıldı hem de celseler geçmesine rağmen tahliye edilmiyor.”

DURUŞMA YARIN

Şenyiğit’in annesi Zekiye Şenyiğit de basında çıkan yalan haberlere tepki göstererek kızının adli yargılanması talebini yineledi.

Şenyiğit’in davası 25 Eylül’de (yarın) 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.30’da görülecek. (HABER MERKEZİ)