Pentagon sözcüsü General Patrick Ryder, Türk SİHA’larının ABD askerlerinin 1 km yakınında hava saldırıları düzenlediğini söyledi. Tehdit olarak algılanan SİHA’nın F16 ile düşürüldüğünü belirten Ryder iddiayı birinci ağızdan teyit etmiş oldu.

ABD’nin Suriye’de Türkiye’ye ait bir silahlı insansız hava aracını vurduğu iddiasına Washington’dan resmi doğrulama geldi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü General Patrick Ryder, Türkiye’nin sabah saatlerinde Haseke’deki ABD askerlerinin 1 kilometre yakınlarında hava saldırıları düzenlemekte olduğunu, birkaç saat sonra Türkiye’ye ait bir insansız hava aracının askerlere 300 metreden daha yakın bir mesafeye geldiğini açıkladı.

‘TEHDİT OLARAK ALGILANDI’

SİHA’nın bu noktada tehdit olarak algılandığını ve bir F-16 tarafından düşürüldüğünü belirten Ryder, “Türkiye’nin ABD askerlerini kasıtlı olarak hedef aldığına dair bir işaret yok” ifadelerini kullandı.

der, olayın ardından ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini, görüşmenin verimli geçtiğini de açıkladı.

NE OLMUŞTU?

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Ankara’daki İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün önündeki saldırıyı düzenleyenlerin “Suriye’den geldiklerini” söyleyerek “Irak ve Suriye’de PKK/YPG’ye ait olan bütün tesisler bundan sonra topyekûn meşru hedeftir” ifadelerini kullanmasının ardından, belirlenen hedeflere saldırılar başlatıldı.

TSK’nin Irak’ta bir dizi noktaya dün akşam saatlerinde hava saldırıları düzenlemesinin ardından, bugün de MİT’in, NATO müttefiki ABD’nin de IŞİD karşıtı koalisyon kapsamında asker bulundurduğu Kuzey ve Doğu Suriye’yi bombardımana tuttuğu belirtildi.

Haseke ve Qamişlo’da bir elektrik santrali ile petrol tesisleri dahil olmak üzere bir dizi noktanın SİHA’larla vurulduğu aktarılırken, Türkiye’ye ait bir SİHA’nın da ABD tarafından düşürüldüğü iddia edildi.

Reuters’a konuşan bir Milli Savunma Bakanlığı kaynağı ise sosyal medyada görüntüleri de paylaşılan SİHA’nın TSK’ye ait olmadığını söylemişti.