26 Mayıs’ta tam günle 1 saat arasında iş bırakan işçi ve emekçiler alanlara çıkarak, güvencesiz çalışmaya karşı mücadeleyi büyüteceklerini bildirdiler.
Kocaeli’nde Merkez Bankası önünden toplanan emekçiler AKP il binasına yürüdü. Yürüyüşte sık sık “Genel grev genel direniş”, “AKP halka hesap verecek”, “Sermaye mezara emek iktidara” sloganları atıldı. AKP il binası önünde konuşan KESK Dönem Sözcüsü Akın Şişman, “Özgürlükten,eşitlikten barış ve demokrasi taleplerimizden geri adım atmayacağımızı haykırıyoruz” dedi.
ÖĞRENCİLER BOYKOT’TAYDI
Eylem öncesinde Kocaeli üniversitesi merkez kampüsünde Emek Gençliği üyeleri ders boykotu çağrısı yaptı. Parasız, bilimsel, demokratik, anadilde eğitim talepleri için gençleri boykota çağıran Emek Gençliği yaşanan sorunların, maden kazalarının sebebinin sermaye ve onun iktidarlarının olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada Emek Gençliği adına konuşan Tuğba Akkurt, eğitim ve sağlık sisteminin gün geçtikçe paralı hale geldiğini gençliğin diplomalı işsiz ordusuna dönüştüğünü belirtti. Akkurt, “Geleceksizliğe taşeron sisteme, paralı eğitime karşı kendi taleplerimizle işçi sınıfını yanında olacağız” dedi.
SENDİKALARI GÖREVE ÇAĞIRDILAR
Antalya’da KESK, DİSK ve siyasi partilerin üyeleri TRT Güllük kavşağında toplanarak Antalya Defterdarlığı’na yürüdü. Yürüyüşte sık sık “Sendikalar göreve genel greve”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atıldı. Ortak açıklamayı okuyan KESK Dönem Sözcüsü Nurettin Sönmez, insan onuruna yaraşır bir yaşam için mücadele ettiklerini bildirdi. DİSK Antalya Bölge Temsilcisi Matoş Konca da emekçilerin yaşanan olumsuzluklara karşı birleşmeye ihtiyacı olduğunu bildirdi.
Bursa’da ise Ünlü Cadde’den Fomara Meydanı’na yüründü. Yürüyüşte KESK ve DİSK’e bağlı sendikalar, TMMOB ve siyasi partiler yer aldı. Eğitim Sen kitleselliğiyle dikkat çekerken, Türk-İş ve Kamu-Sen eyleme katılmadı. Yürüyüşün ardından açıklama yapan Eğitim Sen Şube Başkanı Cemal Akkurt taşeronlaştırmaya, 4-c’ye, 4-b’ye karşı iş bıraktıklarını söyledi. Birleşik Metal-İş Şube Başkanı Ayhan Ekinci de 26 Mayıs’tan sonra da mücadeleye devam edeceklerini, yaklaşan TİS sürecinde de metal işçileri olarak mücadele edeceklerini vurguladı.
TRAKYA’DA EYLEM YAPILDI
Lüleburgaz’da eyleme KESK üyeleri tam gün iş bırakarak, diğer konfederasyonların üyeleri ise bildiri okuyarak katıldı. İş bırakan Eğitim Sen ve Tüm Bel-Sen üyesi kamu emekçileri ile Genel-İş üyesi işçiler, Kongre Meydanı’nda açıklama yaptılar. Açıklamaya siyasi partiler de katılarak destek verdi.
Çorlu’da iş bırakma Eğitim Sen üyeleri Atatürk Meydanı’nda eylem yaptı. Emek Partisi’nin destek verdiği eylemde sık sık “Hükümet uyuyor işçiler ölüyor” sloganı atıldı. Emekçiler adına açıklamayı Eğitim Sen Çorlu Temsilcilik Yöneticisi Tuncay Deniz Abanoz yaptı.
Keşan’da DİSK ve KESK’e bağlı sendikaların üyeleri ile liseli öğrenciler, sloganlarla eski İtfaiye Binası’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Burada konuşan Eğitim Sen Keşan Şube Başkanı Ahmet Erkan mücadelelerinin süreceğini dile getirdi. Ortak açıklama Genel-İş Trakya Şube Saymanı Salim Şen tarafından okundu.
SENDİKA BÜROKRASİSİNE TEPKİ
Afyon’da KESK üyeleri şehir merkezinde eylem yaptı. Eylemde sık sık “Sendikalar işçiye hesap verecek”, “Sendika ağalığına son” sloganları atıldı. Türk-İş ve Kamu-Sen üyeleri ise sendika binalarında basın açıklaması yaptı.
Trabzon Meydan Park’ta KESK üyeleri ve TEKEL işçileri eylem yaptı. KESK Dönem Sözcüsü Recep Gülay, “Özgür, eşitlikçi, barışçı demokratik bir ülkede yaşamak, çocuklarımıza onurlu bir gelecek sunmak için bugün alanlardayız” dedi.
Denizli’nin Güney ilçesinde de eylem yapıldı. Eğitim Sen Güney ilçe temsilciliğinin çağrısıyla yapılan eyleme, Güney Belediyesi işçileri ve memurları, Pamukkale Şarapçılık işçileri, dikiş-nakış kurs öğrencileri ve öğretmenleri, esnaflar ve ilçe halkı katıldı. Öğretmenevinden Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen emekçiler adına konuşan Eğitim Sen Üyesi Ercan Bilgitay, üretimden gelen güçlerini kullanarak derslere girmediklerini bildirdi.
HASTANEDE İŞTEN ATMA
Bu arada İstanbul’da Koşuyolu Kalp ve Damar Hastanesi’nde faaliyet gösteren Marmara Temizlik 26 Mayıs’ta hastanede düzenlenen eyleme katılan 70 işçinin ismini tespit ettikten sonra, Dev Sağlık-İş üyesi 4 işçiyi işten attı. İşten atmalar üzerine hastanede basın açıklaması yapıldı. Genel-İş üyesi Kartal Belediyesi işçilerinin de destek verdiği eylemde, işten atılan işçilerin geri alınması istendi. Açıklamada, işçilerin geri alınmaması halinde daha büyük eylemler yapılacağı belirtildi. (HABER MERKEZİ)
ALİAĞA’DA TÜRK-İŞ’E TEPKİ
PETKİM ve TÜPRAŞ işçileri önceki gün 26 Mayıs eylemleri kapsamında vardiya çıkışında sendika önünde toplanarak Aliağa Demokrasi Meydanı’na kadar yürüyüş yaptı. İşçiler “Suskun Türk-İş istemiyoruz”, “Türk-İş göreve genel greve”, “Kahrolsun işçi düşmanları” sloganlarıyla Türk-İş’i eleştirdi.
Aliağa Demokrasi Platformu adına basın açıklamasını Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı İsmail Doğan yaptı.
Eylemde konuşan Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, “Sendikalı ol” kampanyasını anlatarak, Türkiye’deki emek gücünün çok büyük oranda örgütsüz olduğunu, sadece sendikalarda değil, mahallelerde, siyasi partilerde örgütlenmek gerektiğini belirtti.
26 Mayıs eylemi ile ilgili olarak Öztaşkın, Türk-İş’i eleştirdi. Öztaşkın “Sendikaların görevi eylemleri geri çekmek değil, ileri götürmektir. 26 Mayıs’ta 4 Şubat’tan daha ileri daha güçlü bir şekilde tam gün genel grev olmalıydı. Ancak konfederasyonlar aldıkları kararın arkasında durmamıştır” dedi.
Evrensel