Saddam Hüseyin yönetimi tarafından 16 Mart 1988 tarihinde Halepçe’de kimyasal silahlar kullanılarak gerçekleştirilen ve 5 bin Kürdün ölmesiyle sonuçlanan olaylar tüm dünya tarafından bir katliam olarak kabul ediliyor ve insanlık tarihinde kara bir leke olarak yer alıyor.
Ancak Türkiye’nin en köklü üniversiteleri arasında yer alan Hacettepe Üniversitesi, Halepçe Katliamını “sözde katliam” olarak niteledi. Üniversite yönetimi anma etkinliği düzenlemek isteyen öğrencilere “Sözde Halepçe katliamıyla ölenlerin resimlerini taşımak” gerekçesiyle soruşturma açtı.
Halepçe kentine hardal ve fosfor gazı atılarak gerçekleştirilen Halepçe Katliamı’nın yıl dönümü nedeniyle öğrenciler anma etkinliği düzenledi.
16 Mart’ta Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi’nde düzenlenen anmaya katılan öğrenciler hakkında üniversite yönetimi tarafından soruşturma açıldı. Öğrencilere gönderilen soruşturma tutanağında “Ağaçlara sözde Halepçe katliamıyla ölen kişilerin resimlerini ve siyah bez üzerine ‘Em Halepçe jibîr nakin (Biz Halepçeyi unutmadık)’ yazılı pankartı asmışlardır” ifadesi yer aldı.
Soruşturmanın, öğrencilerin astığı Halepçe Katliamı’yla ilgili afişlerin üzerine “Türkiye Türklerindir” yazısı yazan Gülsün Polat isimli öğrencinin şikayeti üzerine açıldığı öğrenildi.