Mesut Çakır,24 yaşında ve öğrenci
Herşey aslında insanların bir talebiyle başladı.Bu masum talebe karşı polisin orantısız güç kullanması insanların vicdanını rahatsız etti.Kürdü,Türkü,Alevisi,Lazı,Müslümanı,Ataesti harekete geçiren de vicdanlara dokunan bu son damlaydı.Şuan güzel bir ortam var.En önemlisi de insanlar birbirlerinin inancına,düşüncelerine bakmadan biraraya gelmeyi başarmasıdır.Miraç Kandili kutlandı ve bu çok iyi birşey.Müslümanların bu eyleme destek vermesi çok iyi.Umut ediyorum ki bundan sonra da farklılıklarımızı koruyarak bu şekilde birarada olacağız.
İsmail Güzel,24 yaşında ve öğrenci
İlk zamanlarda burada sadece Gezi Parkı’nın yıkılmasını istemeyen insanlar vardı.Ona rağmen polis çok sert müdahalede bulundu.Sonra ne şekilde olduğunu anlamadığımız bir şekilde insanlar yığınlar halinde buraya toplanmaya başladı.İnsanlar kalabalıklaştıkça müdahale arttı.Bu yüzden insanlar direnmeyi tercih etti.Artık mesele gezi parkı meselesi değildir.Burada olanlara tek tek sorsak birçok sebeb duyarız.Bunların içinde AKP politikalarını beğenmeyen muhafazakarlar bile var.Ama burada önemli olan herkesin farklılıklara rağmen birarada olması.
Yunus Akdemir,23 yaşında ve öğrenci
demokrasi arayışı içerisinde olan bir gencim.Bugün Gezi Parkı baskıcı yönetimin sonucunda ayaklanan insanların mekanı oldu.Burada en güzel dayanışma örneği var.Kimse kimseye karışmıyor,laf atmıyor ya da kavga etmiyor.Gezi Parkı eyleminde erkekten çok kadın var ve burada hiçbir kadın tacize uğramış değil.Bu çok önemli birşey.Burada vandalizm yok,saygı var,hoşgörü var.Bilinsin ki genç tabanını kucaklamayan iktidar yıkılmaya mahkumdur.
Emel Zor,44 yaşında ve Fikre Özgürlük Platformu Üyesi
Ben bugün buraya eylemi desteklemeye geldim.Çünkü benim eşim fikirlerinden dolayı cezaevinde ve tek suçu başörtü eylemine katılmak.28 Şubatta bize yapılan haksızlıklara AKP hükümeti iktidara geldiği günden beridir sessiz kalmakta.Kendini Amerikaya satmış bir partidir AKP.Kendini satan müslüman istemiyoruz.Bizim asla onlarla işimiz olmaz.Bu yüzden Gezi Parkı’nda her kesimden insanın gelip direnmesi bir milattır.İlk kez olan birşeydir.Zulme karşı rıza göztermeyen herkes burada ve biz müslüman insanlar olarak ezilen her kesimin yanındayız.
Eylem Sezgin/www.adilmedya.com