Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Coronavirus (Covid-19) salgınına karşı sosyal medyadan uyarılarını sürdürürken, “Kalabalık demeden otobüse binersek, işimize bir daha ulaşamayacağımız bir yolculuğa çıkabiliriz” dedi. Sosyal medya kullanıcılarından tepki geldi. Kullanıcılardan birinin, “İşe yetişmek için otobüse binmek zorunda olanlar kalabalık diye binmeyip işe geciktiklerinde patronlara ne desinler?” sorusuna bir başka kullanıcı, “Bakan’ın selamını söylersiniz” yanıtını verdi.

Twitter hesabından vatandaşların salgına dair alması gereken tedbirlere ilişkin bir video paylaşan yapan Koca, “Tez canlı davranır, işimize yetişme telaşıyla kalabalık demeden otobüse binersek, işimize bir daha ulaşamayacağımız bir yolculuğa çıkabiliriz. Anlık bir ihmalin nelere yol açtığını görelim. Tedbir kişisel sağlığımızın güvencesi olduğu kadar toplumsal sorumluluğumuz da” ifadelerini kullandı.

“Başıma ne geldiyse bu tez canlılığımdan geldi. Bekle biraz daha, bin boş otobüse. 5 dakika kazanmak için sağlığımı kaybetmeyi nasıl göze aldım? Kim açacak şimdi dükkanı? İnşallah birkaç güne toparlanıp çıkarım. Ekmek teknemizi sahipsiz bıraktım.”

KOCA’NIN PAYLAŞMINA TEPKİ: SAĞLIK BAKANI BÖYLE BUYURDU 

Koca’nın paylaşımına bazı vatandaşlar tepki gösterirken, bir Twitter kullanıcısı “Patronlara bu tweeti gösterince aaa iyi o zaman yarım saat geç kalman sorun değil diyecekler mi?” dedi.

Başka bir kullanıcı ise insanların zorunda olduğu için işe gittiğine dikkat çekerek “Herkes hayatını idame ettirebilmek için çalışmak zorunda. Ekonomik kaygılar had safada iken ‘daha da kaygılanın, hasta olmayın, biz size bakamayız’ gibi bir anlama geliyor bu” ifadesini kullandı.

Kullanıcılardan gelen diğer tepkilerden bazıları şöyle:

“Bu akşam işten dönerken servisimizin hali budur. Mesaiye kalanlar oldu orta o yüzden boş. Sabahları full gidiyoruz. Bu ortamda virüs bulaşmazsa sürpriz olur zaten. Bu insanlar ekmek peşinde, binmezsek gitmezsek kim getirip para verecek bize Ey Bakanım.”

“İnsanların yalnızca 3 haftalığına işe gitmemesini sağlayamayan hükümetin sağlık bakanı böyle buyurdu.”