Kadıköy’de Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi önünde toplanan eczacılar, “İlaç ve sağlık sosyal bir alandır, ilaç kurumuna devredilemez”, “Mesleğimden elini çek” yazılı pankartlar taşıyarak İskele Meydanı’na kadar yürüdüler. Yürüyüş sırasında, “Hükümet elini eczanemizden çek”, “ilaçta reklama hayır”, “Herkese eşit parasız sağlık” sloganları attılar.
Mitingde konuşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör, sağlıkta dönüşüm programının halkın sağlık hakkını elinden aldığını, mesleklerine yapılan saldırıların her geçen gün daha da arttığını söyledi. İlaçların marketlerde satılmasına olanak sağlayacak düzenlemeyi de eleştiren Güngör “Başbakan eczacılık alanını da rekabete açacağını belirtti. Söyleyin, ilaç hizmetinde rekabet olur mu? Eczanelerimizin durumu ortada. Son uygulamalarla kayıplarımız 500 milyon TL’nin üzerinde. Her gün yeni bir eczane, kapısına kilit vuruyor. Göz göre göre iflasa sürükleniyoruz. Eczacının iflasından kazançlı çıkacaklar kimlerse, mesleğimizin üzerindeki ellerde onların elleridir” dedi.