Küresel Ayak İzi Ağı (Global Footprint Network) 1970’den bu yana her yıl, ekolojik kaynakların tüketiminin, dünyanın o yıl sağlayabileceği kapasiteyi aştığı günü ifade eden Dünya Limit Aşımı Günü’nü (Earth Overshoot Day) hesaplıyor.

EuroNews’te yer alan habere göre 2022’de dünya genelinde, yıl sonuna kadar idare edilmesi gereken kaynaklar 5 ay önce, 28 Temmuz’da tükendi. Küresel Ayak İzi Ağı listesine göre bu yıl en kötü performansı bir yıllık kaynakları 10 Şubat’ta bitiren Katar gösterdi.

TÜRKİYE TÜKETİM LİMİTİNİ AŞTI

Türkiye ise ABD ve çoğu Avrupa ülkesine göre daha iyi bir sonuç çıkarsa da kaynaklarını dünya genelinden 1 ay daha erken tüketti. Buna göre Türkiye 22 Haziran’dan bu yana tüketim limitini aşmış durumda.

Dünya Limit Aşımı Günü 1970’den bu yana her yıl biraz daha erken geliyor. İnsanlık 1970’de yıllık tüketim hakkını 29 Aralık’ta, 1990’da 11 Ekim’de, 2022’de ise 28 Temmuz’da doldurdu.

Son 50 yıldır Dünya Limit Aşımı Günü’nün bir önceki yıldan daha geç geldiği bir istisna 2020 yılında yaşandı. Covid-19 kısıtlamaları ve karantina uygulamaları nedeniyle 2020’de dünyanın kaynakları 22 Ağustos’ta tükendi. 2019’da 29 Temmuz’da tükenmişti.

‘PETROL ŞOKLARI, PANDEMİ VE FİNANSAL KRİZLERDE İYİLEŞME GÖZLEMLEDİK’

Dünya Limit Aşımı Günü’nün saptanması insan davranışlarının ekolojik etkilerinin ölçülmesi açısından kullanışlı bir veri sunuyor. Dünya Yaban Hayatı Koruma Vakfı temsilcilerinden Véronique Andrieux, tarihin ileri attığı yıllarda bunun bilinçli değil tesadüfi olduğunu söylüyor: “Petrol şokları, pandemi ve finansal krizlerde iyileşme gözlemledik.”

KİŞİ BAŞI BİYOKAPASİTE

Küresel Ayak İzi Ağı, Dünya Limit Aşımı Günü’nü Birleşmiş Milletler verilerine dayanarak hesaplıyor. Buna göre, kişi başına ekolojik ayak izi (gıda, ulaşım, barınma vb. için gerekli yüzey alanı miktarı) ve dünyanın kişi başına biyokapasitesi (ekosistemlerin kendini yenileme kapasitesi) karşılaştırılıyor.

Küresel Ayak İzi Ağı’na göre 2050 yılı kaynaklarını 31 Aralık’a kadar kullanabilmemiz için Dünya Limit Aşımı Günü’nü her yıl 6 gün geciktirmemiz gerekiyor.