31 Mart öncesi kayyumla yönetilen Diyarbakır’da, seçimden zaferle çıkan HDP’li belediye başkanın mazbatasını almasının ardından belediye binasının önündeki polis ablukası kalktı.


ARTI GERÇEK-31 Mart seçimlerinden zaferle çıkan HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı mazbatasını almak üzere İl Seçim Kurulu’na geldi.

Mazbatasını alan Belediye Başkanı Mızraklı şu açıklamayı yaptı:

“Biz mazbatayı 1 Nisan’da halkımızdan almıştık. 1 Nisan günü Amed halkı, Diyarbakır halkı partimize ve bizlere zaten iradesini beyan etti mazbatayı verdi. Şuna inanıyoruz şu tepemizde yağan yağmur damlacıkları barışın damlacıkları olsun. Ülkemize barışın rahmeti yapsın. Bu kadar uzun ve acılı bir dönemden sonra kayyım rejiminden sonra halk iradesini tesis etmiştir.”

ALKIŞLAR EŞLİĞİNDE BELEDİYE BİNASINA GELDİLER

Yüksek Seçim Kurulu’nun KHK ile ihraç edilen seçilmişlere mazbata verilmeyeceğini açıklaması nedeniyle seçilmiş diğer diğer Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Hülya Alökmen Uyanık’a ise mazbata verilmedi. Uyanık’ın YSK kararına itiraz başvurusu süreci devam ederken, halk seçtikleri diğer Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Uyanık’ı da belediye binası önünde alkışlarla karşıladı.

SEÇİLMİŞLER GELDİ, ABLUKA KALKTI
Diyarbakır’da seçimden zaferle çıkan HDP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Mızraklı’nın mazbatasını almasının ardından belediye önündeki polis ablukasının kalktığı görüldü

.

Belediyenin önceki hali: