Suriye'li Kadınlar Esnafa Yalvarıyor: "Bizi Kuma Alın" | Adil Medya • Adaletli ve İlkeli Habercilik

ANA SAYFA | GÜNCEL - YAŞAM | Suriye'li Kadınlar Esnafa Yalvarıyor: "Bizi Kuma Alın"


Suriye'li Kadınlar Esnafa Yalvarıyor: "Bizi Kuma Alın"

Bölgede eşinin bulunduğu eve Suriyeli kuma getiren erkekler olduğu gibi ayrı ev tutan erkeklerde imama nikâhı ile kuma alıyor.

 

Paylaş

22.10.2013 / 13:34


Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan kadınlar büyük dramlar yaşıyor. Kamp dışında Türkiye'de çeşitli illerde yaşayan kadınlar mesleklerini devam ettirmeye veya dilenerek hayata tutunmaya çalışırken çoğu çaresizlikten kuma olarak Türkiye'de ki erkekler ile evleniyor.

Sovyetler birliğinin dağılması ile birlikte Karadeniz bölgesinde yaşanan Nataşa krizi çok sayıda ailenin dağılmasına sebep olmuştu. Suriye'deki iç savaştan Türkiye'ye sığınan kamp dışında kalan kadınlar hayatta kalabilmek için kuma olmayı kabul ediyor.

Suriye'den geçerek Mardin Kızıltepe'ye yerleşen bayan öğretmen Kızıltepe'de küçük bir tezi dükkânı açarak hayatta tutunmaya çalışıyor. İŞ'te KADIN'a konuşan sığınmacı kadın. Türkiye'de kimi insanların kendilerini baş tacı ettiğini, kimilerinin de dışladığını söyledi. Eşinin tarım bakanlığında üst düzey yönetici olduğu için isminin ve fotoğrafının yayınlanmasını istemeyen sığınmacı kadın Türkiye'deki erkekler tarafından Suriyeli kızların kuma olarak alındığını belirtti.

Sosyal bir yaraya dönüşen bu sorun Güneydoğu illerinde ailelerin dağılmasına sebep oluyor. Bazı vatandaşlar Suriye'deki yaşam şartlarının iyi olmaması sebebi ile savaştan önce sınır kapılarının açılması ile birlikte Suriyeli kızların Türkiye'ye kuma olarak geldiğini ancak savaştan sonra bu durumun daha da arttığını belirtti.

Bölgede eşinin bulunduğu eve Suriyeli kuma getiren erkekler olduğu gibi ayrı ev tutan erkeklerde imama nikâhı ile kuma alıyor.

Bölgedeki esnaf kuma olayının geldiği boyutları anlatırken hayatta kalmaya çalışan Suriyeli kadınların esnafı dolaşarak kendilerini kuma almalarını istediğini söylüyorlar.

Resmi kayıtlara geçmediği için kaç Suriyeli kadının kuma olarak evlendiği belirlenemese de bu sayının her geçen gün arttığı belirtiliyor.

Bölgede Kürtçe ve Arapça bilinmesi sebebi ile Suriyeli kadınlarla dil sorunu da yaşanmıyor.

Psikolog Mükrime Polat kuma olayının güneydoğuda kanıksandığını bir adet olduğunu belirtti. Polat; "Güneydoğuda kuma olayı bulunuyor. Suriyeli kadınlarla bunun daha da arttığı görülüyor. Bu durum ailelerin dağılmasına veya üzerine kuma gelen kadınların travmalar yaşamasına, çocukların psikolojik sorunlar yaşamasına sebep oluyor." dedi.


   
 

DİĞER GÜNCEL - YAŞAM HABERLERİ

 

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

'Sürüklenen Cenaze' Davutoğlu'na Soruldu: Yeni Türkiye'nin Fotoğrafı Bu Mudur?

Erdoğan Nasıl Gitmez, Nasıl Gider, Nasıl Gitmeli?

Öğrenim Kredisi Borcu Olan 947 Bin Öğrenciye Haciz Kapıda

Doğalgaz faturalarında Skandal: Fazla Ödeme Yapmış Olabilirsiniz

Halkı Soyuyorlar: 30 saat bile 'Çalışmayan' Milletvekilleri 63 bin TL Peşin Maaş Alacak!

 

DİĞER HABERLER

geri dön   sayfa başına dön

 
 


Adil Medya, basın ahlak ilkelerine uymaya söz vermiştir.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© 2010 - 2012 Tüm Hakları Saklıdır. www.adilmedya.com

Adilmedya.com bir iNŞA® hizmetidir

Bu Yazılım Sabri ÜNAL tarafından geliştirilmiştir.

 

Hakkımızda | Yayın İlkeleri | Künye | İletişim