Ankara Mamak’taki Mutlu Halkevi ‘İzinsiz eğitim-öğretim faaliyeti yürütüyor’ gerekçesiyle Valilik tarafından mühürlendi.

Ankara Mamak’taki Mutlu Halkevi ‘İzinsiz eğitim-öğretim faaliyeti yürütülüyor’ gerekçesiyle Valilik tarafından mühürlendi. Daha önce de Ankara’da Halkevleri şubelerini mühürleyen Valiliğin gerekçesi,’Halkevleri Yaz Okulu’ adıyla çocuklarla düzenlenen atölyeler iken bu sefer ki gerekçesi ise çocukların boş zamanlarını eğlenerek geçirmesi amacıyla düzenlenen ‘Halkevleri Yaz Çocuk Buluşmaları’ olmuştu.


Valilik Halkevleri'nin tüm faaliyetlerini, hükümet karşıtı faaliyetler olarak tanımlıyor.

Mühürlenen Halkevi önünde basın açıklaması yapan Halkevciler, bilimsel-laik eğitim mücadelesini yükselttikleri için AKP tarafından hedef alındıklarını belirtti.

Mühürleme işleminin daha önce herhangi bir tebligat yapılmadan, şube yöneticileri olmadan yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebi ve Ankara Valiliği’nin kararıyla gerçekleştirilen bu mühürleme işlemi aynı zamanda örgütlenme hakkının ihlalidir” denildi.

Ankara Valiliği geçötiğimiz Nisan ayında, Halkevleri’nin Batıkent, Seyran Umut, Keçiören şubelerini ve Mamak’ta bulunan Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ni aynı gerekçe ile mühürlemişti.

Valiliğin, Halkevleri Hukuk Dairesi’nin dava açması üzerine Ankara 6. İdare Mahkemesi’ne verdiği yanıtta eğitim-öğretim faaliyetinin bahane olduğu esas gerekçenin ‘hükümet karşıtlığı’ olduğunu söylemişti. (HABER MERKEZİ)